Bruksela mięknie w kwestii wiz dla Białorusinów

30 maja 2017

Na razie sprawiedliwości dziejowej nie stanie się zadość. , w przeciwieństwie do Ukraińców, do Europy nadal będą jeździć na podstawie wiz, i nadal będą musieli za nie płacić. Jednak miejmy nadzieję, że nie będzie to może kwota 60 Euro – jak dotąd, ale 35.

 – Jeżeli do końca 2017 roku zostanie podpisane , to możliwe, że od 1 stycznia 2018 roku będzie kosztować dla Białorusinów 35 euro. W czerwcu odbędą się kolejne i myślę, że ostateczne konsultacje z Unią Europejską” – poinformował płk Alaksiej Biegun, naczelnik Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji białoruskiego w internetowej telewizji SB.by.


– To nie jest prosta kwestia. Nie pierwszy rok prowadzimy konsultacje i z UE w sprawie ułatwienia formalności wizowych. Nasz był prowadzony, a to na pewien czas wstrzymywany, ale obecnie jesteśmy w końcowej fazie. Praktycznie, z wyjątkiem niektórych nieskoordynowanych kwestii zakończyliśmy już konsultacje z UE w sparawie ułatwienia formalności wizowych. są prawie gotowe do parafowania i podpisania. Zakładamy, że w ramach czerwcowej wizyty ekspertów Unii Europejskiej w Republice Białorusi zakończymy i będziemy mogli bronić stanowiska, które zostało zaproponowane w ramach umów o readmisji, oraz ułatwień w podróżowaniu obywateli Białorusi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to może od przyszłego roku obie umowy zaczną obowiązywać.

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że jest jednym z liderów, jeśli chodzi o ilość otrzymanych wiz Schengen, ale także ilości odmów ich wydania. Podkreślił, że obywatele Białorusi są jednymi z najbardziej praworządnych , biorąc pod uwagę liczbę przestępstw popełnianych poza granicami kraju.


– Umowa będzie regulowała procedurę uzyskiwania wiz długoterminowych, określi kategorię Białorusinów, którzy będzie miał do nich prawo. Prawdopodobne, zostaną też obniżone koszty wiz Schengen do 35 euro, zostaną wprowadzone regulacje pracy centrów wizowych, zostanie uporządkowany wykaz dokumentów, a procedura odmowy wydania wizy stanie się zrozumiała i przejrzysta. Ważnym punktem w umowie, jest wprowadzenie trzyletnich i pięcioletnich wiz, – powiedział Biegun.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Bruksela mięknie w kwestii wiz dla Białorusinów

 1. Jan Odpowiedz

  30 maja 2017 w 20:58

  Wszystkim rządzi łukaszenka. To on nie chce małego ruchu wizowego z Polską. Polska już dawno tą umowę parafowała. W tym kontekście pojawia się pytanie z jakiego powodu miało by mu zależeć na ułatwieniach w podróżowania Białorusinów do UE. Moim zdaniem nie będzie żadnej obniżki wiz dla Białorusinów. Dla mieszkańców UE b. nie jest zbyt atrakcyjnym krajem. łukaszenka kilka dni temu wzywał młodych aby z B. nie wyjeżdżali. No, to po co zgadzać się na ułatwienia podróżowania dla B. W ten sposób Ł. sam sobie zaprzecza.

 2. amtrak1971 Odpowiedz

  30 maja 2017 w 22:36

  ,,, symbolicznie $1 za wize , niektorych nie stac , Polacy powinni placic za wizy dla tych ludzi zza Buga , powinnien byc specjalny fundusz na te wizy ,,szkoda tych normalnych ludzi , gonic bolszewikow

  • księciunio Odpowiedz

   31 maja 2017 w 18:59

   Nawet poszedłbym dalej zniósł bym całkowicie opłaty za wydawanie wiz dla Białorusinów ale nie dla polityków.

 3. profesor Odpowiedz

  31 maja 2017 w 00:36

  Moczulski w 1992 roku miał rację. Polak jest głupi. Stwierdzam to.

 4. Enej bandyta Odpowiedz

  31 maja 2017 w 08:53

  no i dobrze, zapraszamy

 5. observer48 Odpowiedz

  4 czerwca 2017 w 07:13

  Polskie konsulaty mogą zwolnić Białorusinów z opłat wizowych, lub zredukować je do symbolicznych kwot. Polscy pracodawcy powinni też skupić się na rekrutowaniu do pracy w Polsce Białorusinów zamiast Ukraińców, szczególnie tych z banderowskiej zachodniej Ukrainy. Być może po 11 czerwca łatwiej będzie rekrutować Ukraińców ze wschodnich i południowych regionów Ukrainy, gdzie Bandera jest uważany za takiego samego zbója i mordercę, jak w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *