Białoruska kopia Łazienek Królewskich idzie pod młotek. Cena wywoławcza szokuje

14 lipca 2017

Pałac Umiastowskich w Żemłosławiu  () jest kopią pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obiekt z XIX wieku został zrujnowany po drugiej wojnie światowej, teraz trafił na aukcję. Cena wywoławcza to… 280 złotych. Będzie to już czwarta próba oddania pałacu w ręce inwestora. W 2015 roku miejscowe władze ogłosiły, że znalazł się nabywca, Jordańczyk. Biznesmen miał kupić pałac za 357 tys. złotych.

Pałac Umiastowskich we wsi Żemłosław pod  jest dokładną kopią „Pałacu na Wodzie” w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Powstał w latach 1863 – 1877. Jego właścicielami byli m.in. wicegubernator grodzieński w czasach zaboru rosyjskiego i sędzia trybunału – Emil . Majątek pokazywano sobie wówczas jako wzór, a wyrabiane w nim sery szwajcarskie cieszyły się w okolicy wielką popularnością.


Po pierwszej wojnie światowej Umiastowscy czynnie wzięli udział w życiu odradzającej się ojczyzny. Bronisław został pierwszym kwestorem i współtwórcą Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1922 roku  Janina Umiastowska tworzyła dla Uniwersytetu fundację w Żemłosławiu. Uczestniczyła również pracach nad odkryciem grobów królewskich i książęcych w Katedrze Wileńskiej.

Na cenę pałacu, który stoi teraz w ruinie składa się wartość obiektu, a także zwrot za sporządzenie dokumentacji projektowej, która została pokryta z budżetu rejonowego. Oprócz pałacu, na własność nabywcy przejdą trzy budynki gospodarcze z początku XX wieku, a także duży park, albo raczej to, co po nim zostało.


Miejscowe władze oczekują, że nowy właściciel zagwarantuje, iż zabytek będzie chroniony, a jego rekonstrukcja odbywać się będzie pod okiem konserwatora zabytków. Jednym z warunków sprzedaży obiektu była dostępność odrestaurowanego pałacu dla turystów.

Jeszcze w latach 90. XX wieku mieściły się tam biura kołchozu, , poczta i klub wiejski.

W 2006 roku i pałac Umiastowskich włączono do sąsiedniego kołchozu . Nazwa pochodzi od miejscowości, w której znajduje się ufundowany przez dziedzica tych ziem Władysława hrabiego Umiastowskiego w 1906 roku kościół. W jego podziemiach spoczywają szczątki przedstawicieli rodu, w tym szczątki samego fundatora.

W 2009 roku majątek został sprzedany przedsiębiorcy z Mińska, ale jak wykazało dochodzenie prokuratorskie z rażącym naruszeniem – budynek został sprzedany za zaledwie 9 milionów rubli (równowartość ok. 2 tys. złotych!), podczas gdy eksperci oszacowali go na 1 mld rubli. Transakcja została wówczas anulowana,  obiekt wrócił na stan Komitetu Wykonawczego Iwie.

W 2012 roku w pałacu wybuchł , w wyniku którego ucierpiało pokrycie dachu. By ratować zabytek, miejscowe władze próbowały go sprzedać, ale urzędnicy z Grodna piętrzyli problemy.

Kresy24.pl/AB

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białoruska kopia Łazienek Królewskich idzie pod młotek. Cena wywoławcza szokuje

  1. Jan53 Odpowiedz

    15 lipca 2017 w 05:50

    Takie zabytki powinno kupować państwo Polskie i zlecac ich odbudowę/remont miejscowym Polakom poprzez zakładanie spolek skarbu państwa w tym celu.Ratowano by nasze zabytki a miejscowi Polacy mieliby prace oraz odbudowanie wiary w RP ze ta jednak zaczyna dbac o historyczna pamięć a nie tylko pozuje do zdjęć z mlodzieza w czasie studniowek w raptem 2 polskich szkołach:Grodno i Wolkowysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *