Podjęta przez polskiego króla kampania miała na celu odzyskanie Inflant i Ziemi Połockiej, zagarniętych przez cara Iwana IV Groźnego. Batory poprowadził na Rosję najbardziej chyba wielonarodową armię w historii. Byli w niej Polacy, Litwini, Węgrzy, Niemcy, Inflantczycy, Rusini, Tatarzy litewscy i Szkoci.
Oblężenie Połocka, rozpoczęte 11 sierpnia, trwało 19 dni. Decydującą rolę odegrała w nim polska piechota wybraniecka. Twierdza była drewniana, więc po użyciu przez polskie wojsko pocisków zapalających rosyjska załoga skapitulowała. Po stronie polsko-litewskiej było kilkuset zabitych. Armia Batorego zdobyła w mieście zapasy żywności, 38 ciężkich dział, 300 hakownic i 600 rusznic.
Przeczytaj także artykuły o wojnie Stefana Batorego z Rosją, zdobyciu Zawołocza w 1580 roku i oblężeniu Pskowa w 1582 roku oraz „Życie i śmierć Stefana Batorego”, „Stefan Batory zostaje polskim królem”, a także artykuł o dziwnym małżeństwie Batorego.
1756 – urodził się Jan Śniadecki – polski matematyk, astronom, filozof. Nazywany „arcykapłanem umiejętności na całą Polskę i Litwę”. Należał do utworzonej przez cesarza Napoleona I Bonaparte Komisji Rządu Tymczasowego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zmarł w 1830 r. w Jaszunach na Wileńszczyźnie. Przeczytaj więcej o Janie Śniadeckim.
1831 – Powstanie Listopadowe: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Międzyrzecem Podlaskim. Przeczytaj także artykuły o Powstaniu Listopadowym, o generale Józefie Chłopickim, o Maurycym Mochnackim i obejrzyj filmy dokumentalne o tym powstaniu: Film1, Film2, Film3, Film4.
1887 – w Mohylewie urodził się Stanisław Cywiński – doktor filozofii, historyk literatury, docent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, dziennikarz pism wydawanych w Wilnie w okresie międzywojennym: endeckiego „Dziennika Wileńskiego” i konserwatywnego „Słowa”. Pobity i więziony za nazwanie Piłsudskiego „kabotynem”. W związku z tą sprawą w trakcie procesu Sejm uchwalił czterozdaniową ustawę karną o ochronie imienia J.Piłsudskiego z sankcją do 5 lat więzienia. Wraz z 350 przedstawicielami polskich elit Wilna został aresztowany w październiku 1939 r. przez NKWD i wywieziony do łagru w rejonie Wiatki, gdzie zmarł w 1941 r.
1900 – zmarł Bruno Abdank-Abakanowicz – polski matematyk i wynalazca. W Encyclopaedia Britannica wymieniany jako „matematyk litewski”. Związany z Akademią Techniczną we Lwowie. Urodzony w 1852 r. w Wiłkomierzu (obecnie Litwa).
1931 – w Truskawcu nacjonaliści ukraińscy z OUN zamordowali Tadeusza Hołówko – polskiego polityka, publicystę, wiceprezesa BBWR, działacza ruchu prometejskiego. Hołówko był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, współtwórcą Polskiej Organizacji Wojskowej, działaczem Stronnictwa Niezawisłości Narodowej i Polskiej Partii Socjalistycznej. Opowiadał się za porozumieniem polsko-ukraińskim i dialogiem z ukraińskimi ruchami narodowymi. Urodzony w 1889 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 sierpnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!