1582 – wojska polskie Stefana Batorego zakończyły nieudane 5-miesięczne oblężenie Pskowa. Miasta nie zdobyły, ale w wyniku zawartego pokoju odebrały Rosji Inflanty.
III wyprawa inflancka najwybitniejszego chyba w historii polskiego króla była więc dla naszego kraju niezwykle udana. Oblężenie Pskowa trwało 5 miesięcy. W decydującym szturmie brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy Rzeczypospolitej. Opanowano jednak tylko jedną basztę. Zrobiono wprawdzie wyłom w murach, ale szturmujący nie zdołali się wedrzeć do miasta. Zginęło wtedy 500 polskich i litewskich żołnierzy.
A przy okazji natrafiliśmy w Wikipedii na niezwykłą ciekawostkę. Otóż okazuje się, że Stefan Batory za nieudane oblężenie Pskowa obwiniał niskie morale polskich żołnierzy, którzy narkotyzowali się nasionami derenia.
Nakazał więc wytrzebienie wszelkich krzewów tej rośliny z Korony. Skutek był jednak jeszcze gorszy, gdyż w wyniku tego załamała się w Polsce produkcja miodów pitnych (dereń był potrzebny pszczołom). Miody zastąpiła gorzałka z ziemniaka, a o tym jakie spustoszenie uczyniła ona w naszym narodzie i ilu różnych klęsk była przyczyną szkoda nawet pisać…
Przeczytaj także artykuły o wojnie Stefana Batorego z Rosją, zdobyciu Połocka w 1579 roku, zdobyciu Zawołocza w 1580 roku oraz „Życie i śmierć Stefana Batorego”, „Stefan Batory zostaje polskim królem”, a także artykuł o dziwnym małżeństwie Batorego.
1863 – Powstanie Styczniowe: rozpoczęła się wygrana przez wojska rosyjskie bitwa pod Siemiatyczami.
1888 – urodził się Romuald Gutt – polski architekt, profesor, przedstawiciel modernizmu. Autor wielu budynków prywatnych i publicznych m.in. w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej zajmował się przebudową domu i parku marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie na Wileńszczyźnie oraz Kopcem Piłsudskiego w Krakowie. Zmarł w 1974 r.
1894 – urodziła się Maria Czapska – historyk literatury, eseistka, autorka wspomnień, siostra Józefa Czapskiego. Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi rodu Czapskich, która posiadała olbrzymie, odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska Litewskiego i na Wołyniu. Zmarła w 1981 r.
Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 lutego
1 komentarz
bibi
24 stycznia 2015 o 16:03DLACZEGO NIE MA AUTORA POD ARTTYKUŁEM!!!!!!!!