1792 – wojna polsko-rosyjska: porażka wojsk litewskich Rzeczypospolitej w bitwie pod Mirem spowodowana nieudolnym dowodzeniem generała Józefa Judyckiego.
Do tej klęski nie musiało dojść, choć siły korpusu litewskiego były słabsze niż nadciągający korpus rosyjski Mellina. Judycki dysponował 7700 żołnierzami i 10 działami, Rosjanie mieli 9600 żołnierzy i 13 dział.
Dzień wcześniej jazda tatarsko – litewska Józefa Bielaka skutecznie opóźniła przeprawę Rosjan przez Niemen rozbijając dwa pułki dragonów w bitwie pod Stołpcami i dając głównym siłom czas na przygotowanie obrony.
Jednak Judycki – choć otoczony licznymi doradcami – nie potrafił podjąć decyzji o rozpoczęciu bitwy, zwołał 2-godzinną naradę, a w tym czasie jego wojska były rażone ogniem z rosyjskich dział.
Ponieważ litewskie brygady pińska i kowieńska składały się głównie z niedoświadczonych rekrutów, nie wytrzymały długo pod ostrzałem i zaczęły w panice uciekać w kierunku zamku w Mirze. Wkrótce zaczął wycofywać się także pułk Bielaka, osłabiony desperacką walką poprzedniego dnia.
Wieczorem na tyłach wojsk litewskich pojawiły się okrążające je z dwóch stron oddziały rosyjskie. W tej sytuacji Judycki nakazał odwrót, a sam uciekł do Grodna. Starcie zakończyłoby się zupełną klęską gdyby nie przytomność umysłu pułkownika Jakuba Jasińskiego, który odparł atak jazdy rosyjskiej i w sposób zorganizowany wycofał się w kierunku Nieświeża.
Tego dnia Rosjanie zdobyli też szturmem zamek w Mirze, tym łatwiej, że część jego garnizonu również zbiegła.
Wprawdzie straty rosyjskie w bitwie pod Mirem (250 zabitych) były większe niż litewskie (120 zabitych), jednak z taktycznego punktu widzenia była to dotkliwa porażka. W jej wyniku Judycki został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął Michał Zabiełło, co nie uchroniło jednak wojsk Rzeczypospolitej od kolejnej przegranej bitwy pod Zelwą.
1924 – urodził się Aleksander Ziemny – polski poeta, prozaik, reportażysta, tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i hebrajskiego. Po wybuchu II wojny światowej mieszkał we Lwowie i w Podhajcach na Podolu.
W 1940 r. wywieziony na przymusowe roboty na Uralu, gdzie w latach 1943-1944 był nauczycielem języka niemieckiego w szkole średniej w rejonie pyszmińskim. Ochotnik Wojska Polskiego w ZSRR. Zmarł w 2009 r.
1944 – w Wilnie urodziła się Ewa Skarżanka – polska aktorka, córka Hanny Skarżanki. Zmarła w 2005 r.
1965 – zmarł Michał Antoni Dadlez ps. „Bogoria” – doktor polonistyki, historyk polskiej literatury, poeta, żołnierz Legionów Piłsudskiego. W latach 1914-17 w niewoli rosyjskiej, następnie w II Korpusie Polskim na Wschodzie. Korespondent wojenny w wojnie z bolszewikami 1920 r. Podczas II wojny, pod okupacją niemiecką nauczał na tajnych kompletach. Ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim.
1981 – zmarła Maria Czapska – polska historyk literatury, eseistka, autorka wspomnień, siostra Józefa Czapskiego. Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi rodu Czapskich, która posiadała odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska Litewskiego i na Wołyniu. Urodzona w 1894 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 czerwca
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!