2007 – zmarł Jerzy Janicki – polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy i radiowy, niezwykle zasłużony dla Lwowa i popularyzacji wiedzy o polskich Kresach.
Urodził się w 1928 r. w Czortkowie. Młodość spędził we Lwowie, na Łyczakowie w rodzinnej kamienicy pod numerem 84A. Ukończył lwowskie VI Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica.
Autor wielu filmów o tematyce lwowskiej i świetnego cyklu wywiadów ze sławnymi członkami lwowskiej diaspory pt. „Salon lwowski”, przekształcony następnie w „Salon kresowy” obejmujący również tematycznie Wołyń i Wileńszczyznę. Pomysłodawca i uczestnik wielu audycji telewizyjnych o Lwowie, jego kulturze i historii, m.in. głośnych reportaży Stanisława Auguścika pt. „Podróże na Kresy”.
Dla Polaków, którzy zostali w pojałtańskim Lwowie organizował różne imprezy z udziałem czołowych polskich artystów. Członek Towarzystwa Miłośników Lwowa, od 1988 r. był prezesem Oddziału Stołecznego Towarzystwa. W 2005 r. doprowadził wspólnie z Henrykiem Janasem i prof. Stanisławem Nicieją do zakończenia, według własnego scenariusza, dziesięcioodcinkowego filmu „Strażnice kresowe Rzeczypospolitej”.
1589 – Krzysztof Radziwiłł został hetmanem wielkim litewskim.
1831 – Powstanie Listopadowe: w bitwie pod Liwem powstańcy odparli Rosjan usiłujących przeprawić się przez rzekę Liwiec.
1886 – urodził się Tadeusz Kutrzeba – kapitan Sztabu Generalnego Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał dywizji Wojska Polskiego II RP, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej: w czasie Bitwy Warszawskiej kierował sztabem Frontu Środkowego, a następnie został szefem sztabu nowo stworzonej II Armii, która walczyła m.in. o Białystok i ścigała wojska sowieckie w kierunku na Grodno i Lidę. Dowódca Armii „Poznań” podczas wojny 1939 r. Autor wielu prac o tematyce wojskowej. Ma opinię jednego z najwybitniejszych sztabowców II Rzeczypospolitej. Zmarł w 1947 r.
1926 – w Landwarowie na Wileńszczyźnie urodził się Igor Przegrodzki – polski aktor, reżyser teatralny, pedagog. Zawodu aktorskiego uczył się w czasach okupacji w tajnym Studium Teatralnym w Wilnie. Debiutował w marcu 1945 r. na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance. Zmarł w 2009 r.
1939 – odbył się kongres, na którym powstało Stronnictwo Demokratyczne opozycyjne wobec rządu sanacyjnego. Decyzja o jego powołaniu zapadła w 1938 r. na Zjeździe Klubów Demokratycznych we Lwowie skupiających inteligencję i drobnych przedsiębiorców.
1944 – II wojna światowa: Armia Czerwona zajęła Tarnopol.
1945 – początek akcji UPA skierowanej przeciwko posterunkom milicji w powiecie sanockim i przemyskim.
2004 – zmarł Karol Dejna – polski językoznawca, slawista. Uczył się w Tarnopolu, ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, następnie uczył polskiego we lwowskich szkołach średnich. Urodzony w 1911 r. w Wielkich Borkach koło Tarnopola.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 kwietnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!