1920 – Józef Piłsudski nadał miastu Lwów Order Virtuti Militari za bohaterską jego obronę przed Ukraińcami w latach 1918-1919.
Oto jak opisywał to zdarzenie Józef Białynia Chołodecki:
Piękne, wzniosłe chwile przeżywał Lwów w dniu 22 listopada roku 1920, kiedy to z brzaskiem dnia ogłosił miastu hejnał niezwykłą uroczystość. Mnogie oddziały wojsk wszelakiej broni, uczestnicy walk roku 1863/64, obrońcy Lwowa; senatorowie bohaterskiego miasta, dygnitarze cywilni, instytucje i zrzeszenia, związki i reprezentacje i tłumy ludności zaległy plac Mariacki i przylegle ulice, a u kolumny Mickiewicza zawisł na ołtarzu, zdobnym w szkarłat i gronostaje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, powyżej zaś korona Jagiellonów.
I pochyliło się morze głów, gdy arcybiskup ks. dr Józef Bilczewski zanosił do nieba modły polskiej mszy polowej i nastąpiła chwila górna, chwila udekorowania miasta. Naczelnik państwa Józef Piłsudski przypiął własnoręcznie na odtworzonym plastycznie w gipsie herbie, dzierżonym przez prezydenta Józefa Neumanna w otoczeniu trzymających szarfy czterech wiceprezydentów i sześciu oficerów straży honorowej, odznakę Virtuti Militari i wypowiedział dobitnie te słowa: „Za zasługi położone dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski, mianuję miasto Lwów kawalerem Krzyża Virtuti Militari”.
Przemówił prezydent Neumann, złożył podziękowanie Naczelnikowi Państwa, Sejmowi Rzeczypospolitej i jej Rządowi, oddano hołd i cześć orłom i orlętom Lwa grodu i nastąpił przemarsz barwnego orszaku, za herbem miasta, niesionym przez jego włodarza, ku murom ratusza, potem długa, długa defilada przed dzierżącym w ręce buławę Naczelnikiem Państwa i uroczyste przyjęcie gości przez miasto.
1918 – dekretem Józefa Piłsudskiego został powołany urząd Naczelnika Państwa, najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej. Dekret ten ustalał ustrój republikański odrodzonej Polski.
1919 –w Stryju zmarł Tadeusz Dąbrowski – polski krytyk literacki, publicysta. Ukończył Uniwersytet Lwowski. Urodzony w 1887 r. w Drohobyczu.
1937 – w Bereźnie na Wołyniu urodził się Edward Hulewicz – polski piosenkarz estradowy, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny, założyciel zespołu „Tarpany”.
1940 – we Lwowie urodził się Andrzej Żuławski – polski reżyser filmowy, pisarz.
1982 – zmarł Stanisław Ostrowski – polski polityk, ostatni polski prezydent Lwowa, prezydent Polski na Uchodźstwie. Docent na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Urodzony w 1892 r. we Lwowie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 22 listopada
Fot: photo-lviv.in.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!