1861 – urodził się Franciszek Stefczyk – polski ekonomista, działacz spółdzielczości. Przyczynił się do upowszechnienia wiejskich kas spółdzielczych i osłabienia lichwy na wsi galicyjskiej.
W 1907 r. współorganizował Krajową Centralną Kasę dla Spółek Rolniczych we Lwowie. Poseł do Sejmu Krajowego we Lwowie. W czasie obrony Lwowa w listopadzie 1918 r. był jednym z przywódców polskiego Komitetu Bezpieczeństwa i Ochrony Dobra Publicznego odpowiedzialnym za resort skarbu. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Zmarł w 1924 r.
1661 – wojska polsko – litewskie zdobyły po 17-miesięcznym oblężeniu bronione przez Rosjan Wilno. Słynący ze zbrodni na ludności cywilnej rosyjski komendant Daniło Myszacki został stracony.
1872 – zmarł Wincenty Pol – polski poeta, geograf. Wychował się we Lwowie, ukończył kolegium jezuickie w Tarnopolu, następnie Uniwersytet Lwowski. Wykładał na Uniwersytecie Wileńskim. Brał udział w Powstaniu Listopadowym jako podchorąży 10 Pułku Ułanów Litewskich, zaangażowany w działalność niepodległościową. W latach 1841–44 podróżował, prowadząc badania terenowe w Karpatach Wschodnich, na Pokuciu, Wołyniu, Polesiu, w Tatrach, Wielkopolsce, Kujawach i Pomorzu Gdańskim.
1932 – we Lwowie zmarł Jan Moszczyński – polski prawnik, polityk, minister poczt i telegrafów. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
1941 – zmarł Edward Śmigły-Rydz – polski dowódca wojskowy, Naczelny Wódz, Marszałek Polski. Pierwszy komendant Oddziału Związku Strzeleckiego w Brzeżanach, potem okręgu lwowskiego. W czasie wojny polsko – bolszewickiej dowódca Frontu Południowo – Wschodniego. Urodzony w 1886 r. w Brzeżanach.
1946 – oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz – Szczawne.
1947 – zmarł Stanisław Łempicki – polski uczony, pisarz, profesor historii oświaty i szkolnictwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, jeden z przedstawicieli filozoficznej szkoły lwowsko – warszawskiej. Pracował jako nauczyciel gimnazjalny we Lwowie, w Horodence i Borysławiu. Dyrektor Polskiego Muzeum Szkolnego we Lwowie, kierownik literacki Wydawnictwa Ossolineum, redaktor „Encyklopedii Wychowania”, członek czynny Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Podczas okupacji sowieckiej Lwowa wykładał literaturę staropolską na Uniwersytecie Lwowskim. W czasie okupacji niemieckiej był bibliotekarzem w Ossolineum we Lwowie, brał udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie wykładał na Uniwersytecie Lwowskim a po wymuszonym wyjeździe ze Lwowa w 1945 r.- na Uniwersytecie Jagiellońskim. Urodzony w 1886 r. w Kamionce Strumiłowej.
1991 – Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała oficjalnie niepodległość Ukrainy.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 2 grudnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!