13 grudnia 1941 r. na zesłaniu w Urdżar koło Semipałatyńska zmarł Franciszek Jossé, działacz państwowy, przedsiębiorca, docent Politechniki i wykładowca na Uniwersytecie Lwowskim.
Urodził się w 1861 r. w Krakowie. Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizował się w prawie akcyzowym i skarbowości. Był radcą skarbu i radcą dworu cesarza Austro-Węgier. Od 1892 r. pracował w Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie. Wykładał też na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego – ustawodawstwo akcyzowe, ekonomię społeczną, politykę ekonomiczną i skarbowość.
W 1916 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie tworzył podwaliny polskiego ustawodawstwa skarbowego. Opracował m.in. ustawy o opodatkowaniu cukru, zapałek, piwa, wód mineralnych i węgla kamiennego. W 1919 r. odszedł ze służby państwowej i wrócił do Lwowa, gdzie został dyrektorem firmy Zjednoczony Przemysł Spirytusowy. Był też komisarzem pierwszej lwowskiej giełdy zbożowo – towarowej.
Po najeździe sowieckim na Polskę został aresztowany przez NKWD i deportowany na Syberię, gdzie zmarł.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe / Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!