10 kwietnia w Historii Kresów

10 kwietnia 2013

Smoleńsk 2010. Pamiętamy!

Smoleńsk 2010. Pamiętamy!

2010 – w zamachu na samolot Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób – najwybitniejsi przedstawiciele Narodu Polskiego z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką.

W tej największej tragedii w dziejach powojennej Polski – w drodze na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej – poległa cała polska delegacja i załoga samolotu – łącznie 96 osób. Cześć Ich Pamięci! Naród Polski nadal bezskutecznie czeka na wyjaśnienie przez władze III RP wszystkich okoliczności tego zdarzenia.


1831: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Iganiami.

1864: rosyjska policja aresztowała dyktatora powstania Romualda Traugutta.


1880 – w Kukizowie koło Lwowa urodził się Jan Dąbski – polski działacz ludowy i polityk, dziennikarz.  Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Współzałożyciel w 1912 r. Polskiego Stronnictwa Ludowego – Zjednoczenie Niezawisłych Ludowców (był sekretarzem tej partii), które w 1914 r. weszło w skład PSL „Piast”. Legionista. Jako wiceminister spraw zagranicznych był jednym z sygnatariuszy Traktatu Ryskiego. Zmarł w 1931 r.

1922 – w Brześciu nad Bugiem urodził się Jerzy Lipman – polski operator filmowy. Zmarł w 1983 r.

1931 – w Łucku urodził się Czesław Berenda – , twórca Telegazety. Zmarł również 10 kwietnia w 2010 r.

1932 – w Moskwie podpisano polsko-radziecką umowę „O stosunkach prawnych na granicy państwowej”.

1983 – zmarł Wiktor – polski prawnik, historyk, sowietolog, publicysta, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Kownie. W latach 1919-1924 – z przerwą na ochotniczy udział w wojnie polsko-bolszewickiej – odbył studia prawnicze na restytuowanym Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

Więzień łagru. Pracował w Ośrodku Studiów Ministerstwa Informacji i Dokumentacji RP na Bliskim Wschodzie, gdzie wraz ze współpracownikami zbierali od tysięcy osób ocalałych z sowieckich łagrów, więzień i obozów jenieckich zaprzysiężone świadectwa dotyczące agresji i okupacji sowieckiej w Polsce w latach 1939-1941 oraz losów prześladowanych obywateli RP.

Pracował w czołowym amerykańskim ośrodku badań sowietologicznych – Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda. Współpracował z Radiem Wolna Europa, Instytutem Literackim w Paryżu i Jerzym Giedroyciem. Autor pośmiertnie wydanej pracy o latach I wojny światowej na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego i losach narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Urodzony w 1901 r. w Aleksocie na Kowieńszczyźnie.

2001 – zmarł Tadeusz Chciuk-Celt – polski harcmistrz, żołnierz ZWZ, polityk, cichociemny, redaktor i zastępca dyrektora Sekcji Polskiej RWE. Ukończył studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, uczył się w Konserwatorium Muzycznym im. K. Szymanowskiego we Lwowie. Urodzony w 1916 r. w Drohobyczu.

2010 – w Katastrofie Smoleńskiej zginął Ryszard – polski polityk, działacz społeczny i harcerz, komendant chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku w 1940 r., po 1945 r. na emigracji, członek Rady Narodowej RP, w latach 1989–1990 Prezydent RP na Uchodźstwie. Więzień łagrów, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, walczył pod Monte Casino. Urodzony w 1919 r.

2010 – w dniu swoich urodzin zmarł Czesław Berenda – polski dziennikarz, twórca Telegazety, urodzony w 1931 r.

2011 – zmarł Eugeniusz Get-Stankiewicz – polski rzeźbiarz, grafik. Urodzony w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 10 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *