Ziemia dla białoruskich chłopów? Nigdy, pozostanie w rękach państwa

5 grudnia 2017

7 listopada, kiedy białoruskie państwo z pompą świętowało setną rocznicę wielkiej rewolucji październikowej, Stefan Dubczuk ze wsi Priłuki Małe (Ziemia Brzeska) wyszedł na ulicę z hasłem „Ziemia dla chłopów. Kiedy?”. Dziś tłumaczy się z tego przed sądem w Kobryniu.

– Z protokołu zatrzymania, który sporządzili wynika, że jakoby zorganizowałem masowe wydarzenie – pikietę – powiedział pan Stefan. – A przecież ja nie organizowałem pikiety. Dołączyłem się do świętowania. Co więcej, miting i składanie kwiatów (pod pomnikiem Lenina w Kobryniu – red.) zostały zatwierdzone przez komitet wykonawczy miasta. Przecież pod hasłem, które trzymałem od ponad 100 lat różni politycy dochodzą do władzy i wszyscy obiecują ziemię chłopom, podobnie zresztą jak ci, którzy obiecują walkę z korupcją – i także dochodzą do władzy. Jednak ani pierwsi, ani drudzy nie realizują obietnic, mówił rozżalony pan Stefan dziennikarzom.


Przez wiele lat Stefan Dubczuk prosił o przyznanie mu 3 hektarów ziemi, chciał prowadzić swoje własne małe gospodarstwo, ale władza konsekwentnie mu odmawia. Kiedy opowiedział o tym lokalnej prasie, zainteresowała się nim miejscowa . I tak się zainteresowała, że sprawa trafiła do sądu.

Mężczyzna czuje się chłopem, w piątym pokoleniu. Wraz z matką prowadzi gospodarstwo. Kobieta dostała kilka lat temu trzy hektary ziemi, na której posadziła sad. Uprawia orzechy, morele i czereśnie. Stefan chciałby rozwinąć ogrodnictwo, ale do tego musi mieć własny kawałek ziemi, ale zamiast niej dostał miejsce na ławce podsądnych w kobryńskim sądzie.


Na Białorusi ziemia pozostaje w rękach państwa, jest oddawana w dzierżawę na 99 lat. Rząd uważa, że tak długi czas jest wystarczający, by kilka pokoleń użytkowników ziemi mogło amortyzować budynki i inne składniki majątku.

Łukaszenka: Nie czas na prywatną własność ziemi

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Ziemia dla białoruskich chłopów? Nigdy, pozostanie w rękach państwa

  1. józef III Odpowiedz

    5 grudnia 2017 w 17:56

    dla białoruskich ? a dla polskich ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *