Dla zainteresowanych okresem pierwszej sowieckiej okupacji na Kresach Wschodnich jest to dzieło bezcenne. Ukazało się dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Bogactwo historycznego i dokumentacyjnego materiału zebranego i przeanalizowanego przez autora zasługuje na szacunek. Dzięki temu po raz pierwszy mamy całościowy obraz polskiej konspiracji na tych ziemiach w okresie od września 1939 r. do czerwca 1941 r. Oprócz źródeł polskich autor wykorzystał także niedostępne dotychczas dokumenty sowieckie z archiwów Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Obszerne indeksy osób i nazw geograficznych pozwalają czytelnikom odnaleźć miejsca i odtworzyć losy swoich bliskich, którzy brali udział w walce antykomunistycznego podziemia lub padli ofiarą represji ze strony okupanta. Szczegółowe relacje świadków osadzone są precyzyjnie w kontekście wydarzeń historycznych. Dzięki temu autor ocalił od zapomnienia ten jeden z najbardziej tragicznych, a w PRL-u pominięty całkowitym milczeniem fragment naszej narodowej historii.
Dr hab. Rafał Wnuk jest historykiem, b. naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie i pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN w pracowni Ziem Wschodnich II RP. Od 2008 r. wykłada w Instytucie Historii KUL i pracuje w Muzeum II Wojny Światowej. Redaktor naczelny półrocznika historycznego „Pamięć i Sprawiedliwość”.
Czytelnik Kresowy
„Za pierwszego sowieta”
Rafał Wnuk
wyd. IPN KŚZpNP, ISP PAN (Warszawa, 2007)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!