Wreszcie jest! Za tydzień rusza ruch bezwizowy na Białoruś

20 października 2016

browar-Grodno

Wygląda na to, że Sylwestra na Grodzieńszczyźnie możemy spędzić nie troszcząc się zawczasu o wizę. Od 26 października część Obwodu Grodzieńskiego staje się dla obcokrajowców strefą bezwizową. Obszar, w skład którego wchodzi i 162 inne miejscowości nosi teraz wspólną nazwę – park „Kanał Augustowski”.

Tu znajdziesz odpowiedzi na pytania; jakie dokumenty musi posiadać turysta, jak dużo pieniędzy trzeba mieć przy sobie i kto będzie kontrolować gości – Rada Ministrów RB określiła zasady i procedury wjazdu na .


Cudzoziemiec musi posiadać oczywiście ważny paszport oraz specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej. Dokument wydawany będzie przez odpowiednie firmy turystyczne, w wersji -indywidualnej lub grupowej wizyty w parku.

W indywidualnej przepustce wymieniona będzie nazwa biura podróży, dane osobowe turysty, okres pobytu na Białorusi, a także program podróży. W grupowy, oprócz danych wymienionych w przepustce indywidualnej, będzie lista osób, ze wskazaniem na „szefa grupy turystycznej”.


Pozwolenia będzie wydawało biuro turystyczne, które świadczy usługi na terytorium Grodna, parku „Kanał Augustowski” i w okolicy. Oprócz wydawania pozwolenia, na biurze podróży ciąży obowiązek informowania gości o odpowiedzialności za naruszenie ustawodawstwa Republiki Białoruś.

Aby uzyskać pozwolenie należy zwrócić się do biura podróży. Należy przekazać w formie elektronicznej lub pisemnej dane osobowe: imię, nazwisko, płeć, datę urodzenia, obywatelstwo, numer i serię paszportu lub innego dokumentu podróży.

Na Białoruś turyści będą mogli wjechać przez punkty kontroli granicznej; „Raigardas – Priwałka” i „Kuźnica – Bruzgi” oraz dwa sezonowe przejścia „Rudawka – Leśnaja” na kanale Augustowskim i „Švendubrė -Priwałka”. Sezonowe punkty czynne są od 1 maja do 30 września. Czy zmiany trybu pracy nastąpią z dniem 26 października – na razie Rada Ministrów nie poinformowała o tym.

O przybyciu cudzoziemców biuro podróży musi poinformować straż graniczną, co najmniej na 24 godzin przed przyjazdem turystów do Białoruś – w formie elektronicznej.

Na każdy dzień pobytu turysta musi posiadać kwotę w walucie obcej o wartości odpowiadającej co najmniej dwóm jednostkom bazowym – czyli 42 rublom (ok.84 złote).

Jak długo cudzoziemiec może przebywać na Białorusi? Dekret prezydenta Białorusi przewiduje maksymalnie pięć dni, podczas których turysta może znajdować się w strefie ruchu bezwizowego.

Co zrobić, jeśli turysta nie zdąży wyjechać z powodu choroby, wypadku drogowego lub innych nieprzewidzianych okoliczności losowych? W takim przypadku, cudzoziemiec lub jego przedstawiciel musi się zwrócić do najbliższego organu spraw wewnętrznych z wnioskiem w sprawie przedłużenia tymczasowego przebywania i rejestracji. Ale w takich przypadkach cudzoziemcowi wydawana jest wiza na wyjazd z Białorusi.

A co jeżeli stracisz pozwolenie? W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z biurem podróży i poprosić o wydanie duplikatu. Jeśli stracisz paszport i nie możesz wyjechać za granicę kraju, biuro musi skontaktować się z organem spraw wewnętrznych. Do czasu otrzymania duplikatu wydaje się certyfikat potwierdzający tożsamość obywatela.

Kto będzie kontrolował ruch turystów? Turyści będą mogli przebywać bez wizy wyłącznie na terytorium parku „Kanał Augustowski”. Kontrolę sprawować będą organy spraw wewnętrznych Białorusi, we współpracy z organami służby granicznej, KGB i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Turyści, którzy przekroczą granicę dopuszczoną do ruchu bezwizowego dla turystów zagranicznych, albo tacy, którzy będą uchylać się od wyjazdu z terytorium Białorusi w wyznaczonym terminie, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej za naruszenie prawa.

Na przykład, w strefie przygranicznej turyści muszą poruszać się tylko po szlakach turystycznych, ścieżkach rowerowych i pieszych, oraz wodnych Kanału Augustowskiego.

Postanowienie wchodzi w życie 26 października i będzie ważne do 31 grudnia 2017 r.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Wreszcie jest! Za tydzień rusza ruch bezwizowy na Białoruś

 1. Jan Odpowiedz

  20 października 2016 w 18:08

  Ło Jezu, i kak wy dorogije tawarszczi chcecie zainteresować nas taką formą wyjazdu do Waszej Krasiwoj Strany ? Przecież tak żeście tych przepisów napłodzili, że mało który Polak będzie chciał do was przyjechać. A mówił p. Łukaszenko, że Białoruś musi się otworzyć na turystykę międzynarodową. Ale w taki sposób ? Na 5 dni ? Przecież to bez sensu. Jak już jechać na tamten kierunek to lepiej pojechać na Litwę, gdzie nawet się nie wie kiedy się mija granicę. Można też pojechać na Ukrainę, gdzie żadnych wiz nie trzeba. Myślę portal Kresy24.pl będzie śledził ten temat i napiszecie ile to od nas będzie korzystać z tych udogodnień.

 2. 'okm Odpowiedz

  20 października 2016 w 20:39

  a co tam ciekawego można zobaczyć?

  • zdziwiony Odpowiedz

   23 października 2016 w 14:23

   ???????????????????????????? ciekawego? jeśli zadajesz TAKIE pytanie to nie jedź bo rzeczywiscie nie masz po co

   • 'okm

    24 października 2016 w 12:40

    myślałem, że mi podpowiesz! a ty tak normalnie jak zwykły internetowy napinacz

 3. Krzysztof Matys Odpowiedz

  20 października 2016 w 21:09

  Czyli tak, jak przewidywałem już wcześniej: wyjazd do Grodna będzie wiązał się z koniecznością wykupienia usług turystycznych na terenie parku Kanał Augustowski. A więc nie taka prosta sprawa, jak niektórzy sądzili.Więcej o tym tu: http://krzysztofmatys.blog.onet.pl/2016/08/31/bialorus-znosi-wizy-grodno-i-kanal-augustowski/

 4. amtrak Odpowiedz

  21 października 2016 w 00:21

  ,,, duzo zalatwiania , szkoda ,,, do Polski czy gdzie indziej mam wazny paszport to wjezdzam i wyjezdzam ,,, moge siedziec do 3 miesiecy bez wizy ,,, i nawet jak posiedze dluzej to co mi zrobia ? nic ,,,, ten kacap lukaszenko kombinuje ,,,,

 5. kb2b Odpowiedz

  21 października 2016 w 12:14

  To pierwszy krok do przyciągnięcia Białorusi do Polski i Unii Europejskiej…. Po wybudowaniu gazociagu z Norwegi i rozbudowie gazoportu zwiększając jego możliwości importu do 15 mld m3 Polska będzie miała pełną zdolność do zaspokajania większości potrzeb w gaz Białoruś i Ukrainę jako hub gazowy Europy Środkowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *