Wiemy kto będzie reprezentować Białoruś na szczycie Partnerstwa Wschodniego

21 listopada 2017

24 listopada odbędzie się w Brukseli V szczyt Partnerstwa Wschodniego. Przywódcy państw członkowskich UE oraz sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego przyjrzą się kwestii przyszłej współpracy. Od kilku tygodni z serca Europy płyną sygnały świadczące o tym, że Aleksander będzie mile widziany w gronie szefów państw członkowskich PW.

Wszystko wskazuje na to, że białoruskiej delegacji, podobnie jak na szczycie w Rydze z 2015 roku przewodniczyć będzie Białorusi , a nie jak spekulowano prezydent Aleksander Łukaszenka. Tak przynajmniej wynika z komentarza szefa departamentu informacji białoruskiego Andrieja Szuliaka, zamieszczonego na stronie internetowej resortu.


Przed czterema poprzednimi szczytami najwyższych gremiów Partnerstwa Wschodniego przywódcy UE jasno dawali do zrozumienia, że „ostatni dyktator Europy” nie będzie na europejskich salonach mile widziany. Po dwóch latach Łukaszenka stracił to miano na rzecz Putina.

Na szczycie omawiane będą sposoby dalszego zacieśniania współpracy w 4 obszarach priorytetowych uzgodnionych w Rydze. Są to:


silniejsza : rozwój gospodarczy i lepsze możliwości rynkowe
silniejsze zarządzanie: wzmacnianie instytucji i dobrych rządów
lepsza łączność: usprawnienie połączeń, zwłaszcza w transporcie i energetyce
silniejsze : intensyfikowanie mobilności i kontaktów międzyludzkich.

zostało zainicjowane w 2009 r. w celu promowania stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej między UE a sześcioma wschodnimi krajami partnerskimi: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *