Warszawska deklaracja Grupy Wyszehradzkiej

28 marca 2017

, migracje oraz reforma europejskiego systemu azylowego oraz przyszłość Unii Europejskiej – to główne tematy rozmów premier Beaty z premierami Czech, Słowacji i Węgier 28 marca w Warszawie. Podczas spotkania planowane jest przyjęcie „Deklaracji Warszawskiej”  sprawie rozwoju innowacyjnej gospodarki.

To już piąte spotkanie szefów rządów czterech państw Grupy Wyszehradzkiej, organizowane w Warszawie podczas polskiej Prezydencji w V4. Odbywa się w przeddzień planowanej notyfikacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, co stało się przyczynkiem do dyskusji na temat oczekiwań w sprawie procesu negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem.


Szefowie rządów V4 omawiają również rezultaty Szczytu UE w Rzymie (25 marca) oraz sprawę migracji i reformy europejskiego systemu azylowego przed czerwcowym posiedzeniem Rady Europejskiej.

Planowane jest złożenie podpisów przez premierów krajów V4 pod „Deklaracją Warszawską o Innowacyjności” (Joint declaration of intent of Prime Ministers of the Visegrad Group on mutual co-operation in scientific research, innovation and digital affairs). W ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego utworzona zostanie specjalna linia na sfinansowanie programu grantów dla organizacji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z formatu Grupy Wyszehradzkiej.


jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) powstał na mocy podpisanego w 2000 r. przez premierów rządów państw V4 Statutu i jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej. Nadzór nad działaniami IVF należy do kompetencji państw członkowskich, które pełnią roczną rotacyjną prezydencję, niezależnie od przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. prezydencję w IVF sprawuje . Fundusz prowadzi programy grantowe, programy stypendialne. W 2017 r. fundusz dysponuje 8 mln euro na dofinansowanie projektów.

– Nasze cztery kraje to 65 mln ludzi i PKB, które niedługo osiągnie 2 bln USD – porównywalne z francuskim i brytyjskim. Ta skala, którą stworzyliśmy, możliwość przebicia się, będzie możliwa w umiejętnej współpracy między naszymi państwami a przedsiębiorcami. Do „Deklaracji Warszawskiej” przykładam ogromną wagę. Uważam, że możemy stworzyć pewien rynek, wielkość, której brakowało. Każdy z osobna – z tych krajów jest dość słaby, ale gdy scalimy nasze siły w Europie Środkowej mamy szansę na coś wielkiego – powiedział wicepremier .

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Warszawska deklaracja Grupy Wyszehradzkiej

  1. Jan Odpowiedz

    28 marca 2017 w 15:57

    Czy to prawda, żeście zasnęli ? Pisaliście, że w poniedziałek zacznie się forum historyków polsko-ukraińskich w Krakowie. Nawet miał tam być słynny negator Ludobójstwa Wołyńskiego tawarisz Władimir I … tiszyna. Nic ..

  2. andy Odpowiedz

    28 marca 2017 w 17:05

    Dlaczego Morawiecki mówi o USD a nie EUR? (2 bln USD).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *