W Żytomierzu będzie pomnik Stepana Bandery

14 czerwca 2018

W Żytomierzu powstanie Stepana Bandery. Zastąpi zniesiony Marksa. Rada miasta podjęła już stosowną uchwałę. to stolica obwodu z największym odsetkiem ludności polskiej, położonego w całości poza granicami przedwojennej Polski.

Unian donosi, że na początku czerwca komisja urbanistyczna w Żytomierzu większością głosów poparła wniosek o ustanowieniu pomnika przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. Stanie on w 2019 roku na skrzyżowaniu ulic Teatralnaja i Bolszaja Berdyczewskaja.


Mieszkańcy Żytomierza chcą w ten sposób uczcić 110 rocznicę urodzin swojego bohatera. Inicjatorami upamiętnienia są znani rzeźbiarze Oleg Pińczuk i Władimir Szołudko. Podczas posiedzenia rady urbanistycznej przedstawili projekt monumentu.


Kresy24.pl/unian.net/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi W Żytomierzu będzie pomnik Stepana Bandery

 1. Paul_78 Odpowiedz

  15 czerwca 2018 w 11:11

  Nie ma na to zgody w Polsce.

 2. Pafnucy Odpowiedz

  18 czerwca 2018 w 21:46

  Czy prezes Kaczyński będzie obecny na uroczystości odsłonięcia? Ktoś z gazety „polskiej” będzie relacjonował wydarzenie ? Podobno „kwestia ludobójstwa” na Wołyniu jest wg strony ukraińskiej „kontrowersyjna i wymaga szczegółowych dalszych badań”. Wg nich należy się wstrzymać z sądami i ocenami do czasu wspólnych ustaleń (czyli za 30 lat jak wymrą świadkowie wydarzeń, którzy znają miejsce dołów śmierci). Jednak osoba ukraińskiego bandziora odpowiedzialnego za te wydarzenie już nie jest kontrowersyjna tylko jednoznacznie pozytywna. Tu nie trzeba na nic czekać i niczego badać. Za 15 lat będziemy mieli ukrainę (przynajmniej dużą jej część) w jakimś stopniu nienawidzącą Rosji. Ale będzie to ukraina zbanderyzowana, nienawidząca przede wszystkim Polski.

 3. Jan Odpowiedz

  21 czerwca 2018 w 10:04

  To już wolę Marksa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *