W dzień rozpoczęcia Mundialu Parlament Europejski wzywa Rosję do uwolnienia ponad 70 ukraińskich więźniów politycznych

14 czerwca 2018

w specjalnej rezolucji ostro potępił systematyczne naruszanie praw człowieka na masową skalę w Rosji i na okupowanym Krymie i zażądał, by rosyjskie władze natychmiast i bezwarunkowo uwolniły nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy (Ukraińców i Tatarów krymskich).
W rezolucji szczególnie podkreślono sprawę ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przetrzymywanego w rosyjskim łagrze (wyrok 20 lat za rzekomą działalność terrorystyczną na Krymie) w okręgu nienieckim na północy Rosji, który prowadzi głodówkę protestacyjną. Ale w rezolucji zawarto nazwiska wszystkich, w sumie ponad 70 Ukraińców i Tatarów w rosyjskich więzieniach i aresztach, na przykład dziennikarza agencji Ukrinform Romana , albo Mykoły Karpiuka, Ołeksija Czirnija czy Jewhena Panowa,  którzy, jak wspomniano w rezolucji, byli torturowani.

Jednocześnie Parlament Europejski opublikował specjalne oświadczenie odnoszące się do rozpoczynających się dziś w Rosji futbolowych Mistrzostw Świata 2018. „Zauważamy, że ma słabą kartotekę dotyczącą przestrzegania praw człowieka, także jeżeli chodzi o przygotowania do Mistrzostw Świata, które rozpoczynają się dziś. Chodzi o poważne ograniczenia dla wolności prasy, więzienie dziennikarzy i przeciwników politycznych, zastraszanie obrońców praw człowieka i inne rodzaje gwałcenia praw człowieka, które nie powinny być tolerowane” – napisano w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczących komisji spraw zagranicznyc PE (David McAllister), podkomisji praw człowieka (Pier Antonio Panzeri), delegacji parlamentarnej -Rosja (Othmar Karas). Dziś PE przyjął także rezolucję wzywającą Rosję do wycofania wojsk z Gruzji.

Warto przy okazji dodać, że dzisiaj na wolność po odbyciu 30-dniowej kary w moskiewskim areszcie wyszedł lider opozycji rosyjskiej Aleksiej . Ukarany został za zorganizowanie masowych antyputinowskich protestów. Na portalu społecznościowym napisał, że areszt został przygotowany na Mundial, „w każdej celi przeprowadzono euroremont” (tak w Rosji nazywa się remont w wysokim standardzie). Według jego słów, strażnicy udostępniają piłki i na spacerniaku postawili bramki, żeby można było grać. Pomalowano nawet kraty więzienne i zainstalowano nowe muszle klozetowe. Poprawiło się nawet jedzenie więzienne, np. jest menu z daniami do wyboru i pojawił się niespotykany wcześniej w areszcie kebab, a aresztantów w stołówce obsługują kadeci szkół wojskowych. opowiada też, że pojawiły się także młode studentki znające język angielski „ubrane w mundurki będące skrzyżowaniem uniformu policyjnego i uniformu stewardessy”. Na razie jednak, jak pisze , nie ma wielu kibiców w moskiewskim areszcie i studentki się nudzą.

Oprac. MaH, ukrinform.net, themoscowtimes.com


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź W dzień rozpoczęcia Mundialu Parlament Europejski wzywa Rosję do uwolnienia ponad 70 ukraińskich więźniów politycznych

  1. Maciej H.-Horawski Odpowiedz

    15 czerwca 2018 w 10:31

    Pierwszego gola na mundialu strzelił sybirak znad Amura Jurek Gaziński herbu Pobóg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *