Szef białoruskiego KGB skarży się na metody litewskich służb specjalnych

20 grudnia 2017

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego zmaga się z „agresywnymi metodami pracy litewskich służb specjalnych”, mówił przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego () Białorusi Walery w wywiadzie dla gazety „ Sewodnia”, udzielonym na okoliczność 100-lecia organizacji.

Według Wakulczyka, litewskie specjalne urządzają „celowe prowokacje przeciwko obywatelom Białorusi, którzy odwiedzają Litwę jako turyści lub jeżdżą tam w sprawach oficjalnych, do krewnych, przyjaciół lub w interesach”. Zdaniem szefa KGB metody jakimi się posługują Litwini, już dawno odeszły w cywilizowanym świecie do przeszłości”.


„Tylko w tym roku na 15 lat skazany został obywatel Białorusi zwerbowany przez litewskie służby. Wszczęto wobec niego dwie sprawy karne; pierwsza za „zdradę państwa”, a druga jeszcze się toczy przed sądem” – powiedział Wakulczyk.

W ciągu ostatnich pięciu lat KGB schwytało 36 funkcjonariuszy i agentów obcych agencji wywiadowczych. 13 z nich zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej, a jeden wymieniony na dwóch obywateli Białorusi skazanych za granicą.


Jednym ze skazanych jest wysokiej rangi oficer . Został zwerbowany przez obcy , któremu przekazywał tajne informacje. Za współpracę z nim usłyszał 14 lat więzienia.

Szef KGB wspomniał także o przypadku zatrzymanego ukraińskiego dziennikarza Pawło Szarojko, który jest oskarżony o stworzenie na Białorusi sieci wywiadowczej. Wakulczyk nie ma wątpliwości, że Ukrainiec jest szpiegiem:
„Myślę, że na pytania w sprawie Szarojko najbardziej kompletnej odpowiedzi udzielił sam zatrzymany, który przyznał się do winy. Każdy kto się tym interesuje miał możliwość zobaczyć go osobiście w telewizji”.

Według szefa KGB, Szarojko jest „jednym z dziesięciu zagranicznych szpiegów złapanych w ciągu ostatnich pięciu lat”.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Szef białoruskiego KGB skarży się na metody litewskich służb specjalnych

 1. bartnik Odpowiedz

  20 grudnia 2017 w 20:25

  Przewodniczący KGB :”metody jakimi posługują się Litwini już dawno odeszły w cywilizowanym świecie do przeszłości”.
  Humorysta ten nasz Walerek.

 2. emil w Odpowiedz

  20 grudnia 2017 w 22:41

  jakos wojskowi z bialorusi czy rosji na zachodzie nie przeszkadzaja nawet pracownicy fsb nie przeszkadzaja a jak jakis turysta pojedzie to zaczyna sie cyrk, kgbisci polska a zwlaszcza europa zachodnia jest obsrana ruskimi i nikt jakos z nimi nie walczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *