Symbole stalinowskiego terroru pod ochroną milicji

12 lutego 2018

Liderzy niezarejestrowanej na Białorusi organizacji „” odpowiedzą przed sądem za akcję przy nowo otwartym w Mińsku zakładzie fryzjerskim pod skandaliczną nazwą „Czekista”. Stołeczna oskarżyła Zmiciera Daszkiewicza i blogera Eduarda Palczysa o

Jak powiedział agencji Belta , 12 lutego znalazł w swojej skrzynce pocztowej kopertę z kopią protokołu milicyjnego, sporządzonego przeciwko niemu 6 lutego. Opozycjonista jest oskarżony o „drobne chuligaństwo” (Artykuł 17.1 Kodeksu Administracyjnego). Eduard Palczys poinformował na Facebooku, że i on otrzymał analogiczny protokół.


Milicjanci napisali w protokole, że 9 stycznia Daszkiewicz „uporczywie narzucał się ze swoją obecnością administracji zakładu fryzjerskiego „Czekista” i  w formie ultimatum żądał, aby właściciele zmienili nazwę i wystrój, a na wielokrotne prośby zaprzestania nielegalnych działań nie reagował”.

Jak powiedział Daszkiewicz, milicja sporządziła protokół na wniosek właściciela zakładu fryzjerskiego.


„Mijają dni, dziesięciolecia, a w czekistowskich metodach nic się nie zmienia – donosy, fałszerstwa, wyroki oparte na pomówieniach” – powiedział działacz.

O akcji „młodofrontowców”, przeciwko nazwie salonu informowały niezależne 9 stycznia.

W rozmowie z portalem Tut.by Eduard Palczys powiedział, że akcja miała być taką ekspresową lekcją historii, a ich zamiarem było przekonanie właścicieli do zmiany nazwy zakładu.

„Przyszliśmy tutaj, aby powiedzieć, że wielu na Białorusinów jest oburzonych nazwą, która wybiela ideologów terroru – powiedział jeden z inicjatorów protestu Zmicierj Daszkiewicz w komentarzu do Radia Swaboda. – Niestety, w percepcji niektórych osób, które urodziły się w epoce Łukaszenki, czekista ma pozytywne konotacje. Mało kto z nich ma świadomość tego, że faszyści zabili 18 milionów ludzi na całym świecie, a komuniści 18,5 miliona tylko w ich kraju. Są z tego dumni, mają taką wiedzę, który pozwala im chełpić się z kagebistów. Mamy nadzieję, że ci panowie odzyskają zdrowe zmysły i zmienią nazwę tej idiotycznej nazwy” – mówił Daszkiewicz 9 stycznia Radiu Svaboda, wyjaśniając powody akcji.

Przedstawiciel zakładu fryzjerskiego powiedział Radiu Svaboda, że dzięki akcji ich zakład został szeroko rozreklamowany.

Kresy24.pl/naviny.by/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *