Skandal na Litwie: Syn b. premiera robi biznes na Białorusi

18 maja 2018

Ta sprawa może postawić po znakiem zapytania wiarygodność litewskich polityków, którzy toczą z Białorusią batalię o elektrownie jądrową w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie. donoszą o wszczęciu procesu, który ma pozbawić mandatu posła Artūrasa Skardžiusa, byłego przewodniczącego komisji sejmowej ds. energetyki, który podejrzewany jest o związki z białoruskim biznesem i lobbowanie na rzecz energetyki wiatrowej i słonecznej.

W składzie sejmowej komisji ds. impeachmentu, która koordynuje ten proces zasiada długoletni przywódca konserwatystów, były litewski premier Andrius . Teraz i on znalazł się na celowników konkurentów politycznych.


Gazeta Kauno Diena opublikowała artykuł pt. „Ogon syna konserwatysty w branży energetycznej na Białorusi”, w którym autor dowodzi, że Kubilius w sejmowej komisji ds. impeachmentu to nieporozumienie. Wszystko bowiem wskazuje na to, że były premier jest konkurencją dla rodziny Artūrasa Skardžiusa na Białorusi.

Chodzi o firmę Modus grupė, która  kilka lat temu zaczęła działać na Białorusi w branży motoryzacyjnej (salony BMW i Mini). Ale nie tylko samochody sprzedaje, Modus Grupe prężnie rozwija  działalność w dziedzinie energii słonecznej, budowy i eksploatacji elektrowni biogazowych.


Kauno Diena pisze, że 100 proc. udziałów Modus Grupe należy do przedsiębiorcy z Wilna Kestutisa  Martinkėnasa, ściśle związanego z konserwatystami. Swoimi aktywami zarządza poprzez Holding MG NL zarejestrowany w Holandii.

„Teraz Modus Energy kończy (na Białorusi) projekt budowy elektrowni na biogaz, których łączna moc osiągnie 25 mW, a mają wynieść około 100 milionów euro. Na Białorusi zarejestrowane zostały już dwie spółki-córki ME, „Kobyłkowka Biogas” i „Parohonskoje Biogas”.  Biogazownie będą działać w trzech kołchozach: „” (rejon Prużański), „Parohonskoje” (rejon ) i „” (rejon Szczuczyński). Wszystkie trzy należą do kompleksu rolno-przemysłowego „Maczuliszcze”, który jest bezpośrednio podporządkowany administracji Łukaszenki.

Według dziennika Kauno diena, Modus Energy zbudowała pierwszą elektrownię słoneczną na Białorusi jeszcze latem 2016 r. We wrześniu tego samego roku syn Kubiliusa -Vytautas został powołany na stanowisko członka rady nadzorczej Modys Grupė, i według dostępnych informacji zajmuje to stanowisko do chwili obecnej, .

„Ojciec – od dawna zadeklarowany krytyk Łukaszenki, a syn robi  pod skrzydłem Łukaszenki. To oburzyło litewskich posłów” – czytamy w „KD”.  „Ale nie tylko to”.

Dziś okazało się, że litewski żąda usunięcia z pracy w komisji zajmującej się usunięciem deputowanego Skardžiusa, byłego premiera Litwy Andriusa Kubiliusa ze względu na jego bliskie związki z Białorusią.

Tak tłumaczy konieczność wykluczenia z komisji Kubiliusa przewodnicząca komitetu ds.porządku publicznego, członek rządzącej partii Szirinskene Agne;

„Kubilius brał czynny udział w posiedzeniach komisji w sprawie impeachmentu i wykazywał szczególne  zainteresowanie działalnością rodziny Skardžius na Białorusi, i akcjami jego małżonki w działającej na Białorusi firmie z branży energetyki słonecznej. W tym samym czasie interesy w tej samej branży prowadził na Białorusi jego rodzony syn”, —  powiedziała.

Artūrasa Skardžiusa, byłego przewodniczącego komisji sejmowej ds. energetyki podejrzewa się o złamanie przysięgi poselskiej i podejmowanie decyzji korzystnych dla jego rodziny i niektórych spółek. Proces pozbawienia go mandatu został rozpoczęty po tym, jak nie przyjęła wniosków sejmowej komisji antykorupcyjnej, która badała działalność Skardžiusa w sektorze energetycznym.

Sprawa może zostać propagandowo wykorzystana na Białorusi i w Rosji. Przypomnijmy, że toczy z Białorusią batalię o elektrownie jądrową w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie. oskarża o niedochowanie procedur przy budowie obiektu i utrzymuje, że na Białorusi stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, środowiska i zdrowia społecznego.

Kresy24.pl/belaruspartisan.org/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *