Przystanek Historia IPN we Lwowie stał się faktem!

18 maja 2018

Instytut Pamięci Narodowej powołał do życia nową placówkę edukacyjną. Inauguracja lwowskiego Przystanku Historia odbyła się dzisiaj z udziałem prezesa oraz Konsula Generalnego RP we Lwowie.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Orląt – miejscu szczególnie ważnym dla polskiej pamięci. Przypomnijmy: w tym miejscu spoczywają niekiedy bardzo młodzi (stąd nazwa) bohaterowie walk o przynależność Lwowa do odradzającej się Rzeczpospolitej z lat 1918-1919.


Sama inauguracja Przystanku Historia dokonała się w gmachu lwowskiego Konsulatu przy ul. Iwana Franki 108. W roli gospodarzy wspólnie wystąpili prezes IPN Jarosław oraz Konsul Generalny Rafał Wolski. Partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej.

Podobne placówki do jakiegoś czasu funkcjonują nie tylko w licznych miastach Polski, ale również poza granicami kraju: w Wilnie, Łucku, Brukseli, Nowym Jorku, Grodnie, Chicago oraz na Zaolziu – a więc w miejscach, które albo wpisują się w topografię polskiej pamięci historycznej, albo dają możliwość skutecznego promowania naszej wizji przeszłości.


Prezes IPN zaznaczył, że dawna stolica województwa ruskiego jest miejscem wprost przepełnionym historią: „istota Lwowa to spotkanie Wschodu z Zachodem. to miasto gościnności. W tym tyglu kształtowało się to, co ukształtowało wielkość Rzeczypospolitej”.

Spotykamy się we Lwowie – w niepodległej Ukrainie. Wielka w tym zasługa Polaków, że system, który był, upadł. IPN nie raz był atakowany, ale byliśmy i jesteśmy wierni prawdzie. (…) Nauczyło nas to bezkompromisowości i tego, jak ważna jest służba prawdzie. Polskość na tej ziemi lwowskiej się kształtowała i IPN o tym nie zapomni. Istotne jest, aby polskość trwała, aby wiedza, czym jest polskość, była przekazywana kolejnym pokoleniom

– powiedział.

Jarosław Szarek przypomniał też, że kierowany przez niego IPN jest największą tego typu instytucją w przestrzeni post-sowieckiej, przechowującą 90 kilometrów bieżących akt wytworzonych przez komunistyczny aparat represji.

Obecna na uroczystości Ewa Leniart, wojewoda karpacki, podkreśliła z kolei, że dzisiejsza inauguracja stanowi żywy dowód na to, iż idea Przystanków IPN, zrodzona w głowie śp. Janusza Kurtyki nie tylko nie została zarzucona, ale wydaje coraz to nowe owoce.

Ze swojej strony redakcja portalu Kresy24.pl pragnie życzyć kierownictwu, pracownikom i przyjaciołom Przystanka wielu intelektualnych przygód oraz inspiracji. Niech to miejsce stanie się punktem obowiązkowym każdej polskiej wyprawy do Lwowa!

Telesfor

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Przystanek Historia IPN we Lwowie stał się faktem!

 1. józef III Odpowiedz

  18 maja 2018 w 19:34

  Brawo !

 2. Pafnucy Odpowiedz

  19 maja 2018 w 10:46

  Za kilka dni pojawią się napisy typu Lwów nie dla polskich panów i śmierć lachom. Całe szczęście, że w Rosji rządzi Putin na którego wszystko można zrzucić. Pomajdanowska, banderowska ukraina jest skrajnie antypolska ale obarczamy Rosję antypolonizmem ukraińskim i dalej możemy wszystkich bezczelnie kłamać że w relacjach z upainą mamy cud, miód i orzeszki. W. przypadku tej pomajdanowskiej ziemi u kraja brak rosyjskiego żołnierza w Donbasie oznacza ukraińskiego żołnierza na Podkarpaciu.

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   19 maja 2018 w 20:33

   Pafnucy.
   1. A PRZED KIM moskalscy sołdaci NA BIAŁORUSI BRONIĄ MIŃSK?
   2. A CO OZNACZA SYMULOWANIE ZRZUCENIE ATOMÓWEK NA WARSZAWĘ W CZASIE MANEWRÓW ZAPAD….ĆWICZONY WARIANT OD 2009????
   SZACH I MAT…..

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   20 maja 2018 w 00:35

   Pafnucy
   a dlaczego oni są w mundurach ruskiej armii?
   jesteś na zdjęciu?
   http://www.fronda.pl/a/aktywisci-z-polskiego-kurska-na-wodce,81040.html

  • peter Odpowiedz

   20 maja 2018 w 05:20

   Panfnucy Powiedz mi co ciebie moze zadowolic ?
   Ukraina taka jaka byla za sowietow? Za tym tesknisz ?
   A dobrze wiesz jak Ukraina byla sowiecka i jak dbano tam o /Polska Pamiec/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *