Rosja przekazała Turcji skazanych przywódców krymskich Tatarów

25 października 2017

 

Achtem i Ilma , skazani niedawno przez rosyjski sąd wiceprzewodniczący Medżlisu, rady Tatarów krymskich, są już w Turcji.


Jak podaje „Ukrainska Prawda”, działacze najpierw zostali przetransportowani do Symferopola, a stamtąd odesłani samolotem do Turcji. Przebywają obecnie w stolicy kraju, Ankarze.

Według nieoficjalnych informacji, Tatarzy zostali ułaskawieni przez prezydenta Rosji Władimira Putina, ale decyzja o ułaskawieniu nie została nigdzie opublikowana.


Jak powiedział ukraińskim mediom Mustafa Dżemilew, były wieloletni przywódca Tatarów krymskich, a obecnie parlamentarzysta ukraiński, zwolnienie Czijgoza i Umerowa to efekt ustaleń między Putinem a prezydentem Turcji Recepem T. Erdoganem.

Według Dżemilewa, obaj wrócą na Ukrainę.

11 września rosyjski sąd najwyższy na okupowanym Krymie skazał Czijgoza (na zdjęciu) na osiem lat więzienia za organizację „masowych niepokojów” wiosną 2014 roku, gdy organizował protesty przeciwko bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję. .  Z kolei 27 września sąd rejonowy w Symferopolu skazał Umerowa na 2 lata kolonii karnej za separatyzm.

Oprac. MaH, grani.ru, pravda.com.ua

fot. fot. YouTube.com, TSN

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *