Rok 2018 rokiem Matki Boskiej Trockiej

6 kwietnia 2017

Litewski sejm przyjął uchwałę uznającą AD 2018 rokiem Matki Boskiej Trockiej. Dokładnie 300 lat wcześniej obraz został uroczyście koronowany regaliami przysłanymi z Rzymu.

Za inicjatywą opowiedziało się 84 parlamentarzystów, dwóch wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. Oznacza to, że litewscy politycy zachowali duży szacunek dla chrześcijańskiej tradycji.


Słynący łaskami obraz – choć nie posiada tej rangi co Matka Boska Ostrobramska – do dzisiaj jest miejscem licznych pielgrzymek. W roku 1718 został ukoronowany regaliami nadesłanymi przez papieża Klemensa XI.

Był to pierwszy obraz maryjny na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego, który dostąpił takiego wyróżnienia. Rok wcześniej podobnej koronacji dostąpił obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.


Przed trockim wyobrażeniem Madonny modlili się m.in. królowie , a także jeden z najwybitniejszych dowódców w dziejach Polski – Stefan .

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Rok 2018 rokiem Matki Boskiej Trockiej

  1. Pafnucy Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 w 21:59

    Dobrze, że nie Lwa Trockiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *