Rendez-vous z Donaldem Tuskiem. W tle Rail Baltica

30 stycznia 2017

Szefowie rządów państw bałtyckich mają się jutro w Tallinnie spotkać z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem.

Poinformował o tym rzecznik estońskiego rządu.


Premierzy Estonii, Łotwy i Litwy: Juri Ratas, Maris Kucinskis oraz Saulius wezmą udział w posiedzeniu Rady Bałtyckiej celem podpisania umowy w sprawie linii kolejowej . Donald ma być gościem honorowym spotkania.

Rada Bałtycka to istniejąca od 1994 organizacja kontynuująca tradycję tzw. Bałtyckiej Ententy, funkcjonującej przed wojną. Koordynuje ona prace gabinetów wyżej wymienionych krajów.


Z kolei projekt Rail Baltica jest o tyle ciekawy, że angażuje również stronę polską. Gotowa trasa ma połączyć nasz kraj z Finlandią – via państwa bałtyckie.

Trasa ma jednak biec nie przez Rosję, co znacznie wydłużyłoby jej długość, lecz przez Zatokę Fińską. Początkowo połączenia będą obsługiwane promem Talinn-, po pewnym czasie pociąg będzie jeździł przez wydrążony w tym celu podwodny tunel.

Długość polskiego odcinka Rail Baltica wynosi 341 km. Fizycznie trasa ta istnieje, biegnąc z polskiej stolicy do Białegostoku, a stamtąd – przez Ełk – do Suwałk i dalej. Pierwszy etap to fragment zaprojektowanego jeszcze w XIX wieku połączenia Wiedeń-Petersburg, które wiodło przez Warszawę i .

Całość wymaga jednak gruntownej modernizacji – takiej, jakiej zaznała chociażby słynna Magistrala albo trasa --.

Modernizacji owej nie było w dużej mierze dlatego, że gość honorowy jutrzejszego spotkania i jego ekipa w czasie ośmiu lat swoich rządów mieli Polskę wschodnią… w głębokim poważaniu.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Rendez-vous z Donaldem Tuskiem. W tle Rail Baltica

  1. stanisław Odpowiedz

    31 stycznia 2017 w 10:30

    „Modernizacji owej nie było w dużej mierze dlatego, że gość honorowy jutrzejszego spotkania i jego ekipa w czasie ośmiu lat swoich rządów mieli Polskę wschodnią… w głębokim poważaniu.”

    Nikt nie dostał tyle kasy w tym czasie co Polska Wschodnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *