Putin: komunizm jest jak chrześcijaństwo, a Lenin jest jak święty

15 stycznia 2018

Putin w filmie dokumentalnym rosyjskiej telewizji stwierdził, że był oparty, tak jak chrześcijaństwo, na wartościach braterstwa, równości, i że ma swoje własne „pismo święte”.

-Wiara zawsze nam towarzyszyła, wzmacniała nasz kraju, a nasz naród przechodził szczególnie trudne czasy – mówił prezydent Rosji Władimir Putin. – Były takie ciężkie lata w okresie wojującego ateizmu w czasach sowieckich, gdy księża byli zabijani, a kościoły były niszczone. Ale jednocześnie, tworzono nową religię – ideologię komunistyczną, która w zasadzie była bardzo podobna do chrześcijaństwa.


-Wolność, równośc, braterstwo, sprawiedliwość, to wszystko jest w Piśmie Świętym – nauczał dalej Putin. – A weźmy Moralny Kod Budowczniego Komunizmu (publikacja rozpowszechniana wśród członków partii, zawierająca zasady, jakimi powinni kierować się komuniści – przyp. Kresy24.pl). To sublimacja, to tak naprawdę prosta, skrócona wersja Biblii, nic nowego nie zostało wynalezione.
Porównał też przywódcę przewrotu bolszewickiego i pierwszego władcę Rosji Sowieckiej do chrześcijańskiego świętego. -Lenin został złożony w mauzoleum. Czym to się różni od kultu relikwi świętych prawosławia i w ogóle chrześcijaństwa? – podkreślał Putin.
-Komuniści i wszystkie lewicowe siły patriotyczne w Rosji uważają, że komunizm jest tak samo bliski chrześcijaństwa, jak kapitalizm w takiej formie, jak u nas, jest od chrześcijaństwa daleki – powiedział potem Putin zaskakująco samokrytycznie, rządzi wszak w Rosji już prawie 20 lat.
Komunistyczna frakcja w rosyjskim parlamencie ciepło odebrała te słowa prezydenta uznając je za stanowisko w sprawie toczącej się w Rosji dyskusji czy zachować, czy też usunąć z Kremla mauzoleum Lenina i groby oraz pamiątki na cześć byłych przywódców komunistycznych. Zdaniem lidera komunistów Genadija Ziuganowa Władimir Putin jest przeciwnikiem likwidacji mauzoleum komunistycznego i twierdzi, że Putin uważa, że byłoby to „barbarzyństwem” i dopóki rządzi, to na to nie pozwoli. Ziuganow podkreśla też, że Lenin został pochowany… zgodnie z prawosławną tradycją. I jego zdaniem, Putin uważa tak samo.
Rosjanie są w kwestii likwidacji mauzoleum i cmentarza pod murami Kremla podzieleni niemal po równo, jak pokazują badania socjologiczne.
Oprac. MaH, express.co.uk
fot. kremlin.ru, CC BY 3.0
 
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Putin: komunizm jest jak chrześcijaństwo, a Lenin jest jak święty

 1. Yark Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 15:19

  Komunizm jak i kapitalizm są w takim samym stopniu dalekie od chrześcijaństwa. Chrześcijańska zasada sprawiedliwości społecznej jest reprezentowana w takich systemach gospodarczych jak korporacjonizm i dystrybucjonizm

  • Luk Odpowiedz

   15 stycznia 2018 w 22:34

   Kapitalizm szanuje VII przykazanie – nie kradnij. Komunizm działa całkiem odwrotnie.
   Zresztą praktyka komunizmu w Rosji pokazała, że komunizm nie szanuje również innych przykazań. W szczególności piątego – nie zabijaj…

   Zrównanie chrześcijaństwa z komunizmem mogło się pojawić w umyśle chorego KaGieBisty Putina. Zresztą Rosjanie słyną z takich zbitek różnych przeciwstawnych idei. Tak już mają zakłamane azjatyckie umysły, gdzie zło często przedstawia się jako dobro używając do tego pokrętnych wytłumaczeń…

 2. pol Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 16:39

  Bredzenie i bycie w innym świecie – widać putlerowi całkiem odbiło ? czekam kiedy dopadnie go demencia i schiza -będzie ciekawie ! .

 3. Jarema Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 18:24

  Takie złote myśli mogły powstać w umyśle byłego KGB-sty, który próbuje sklecać rozbitą przez komunizm tożsamość Rosjan. Przypomnijmy panu Putinowi, że komunizm był zbrodniczą ideologią, której ofiary liczy się w serkach mln.

 4. Luk Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 22:41

  A mnie cieszy, że Putin szczerze powiedział co powiedział.
  Jest u nas wiele fanatycznych grupek rusofilów, którzy często ubierają się w szaty najprawdziwszych chrześcijan i katolików, stawiając jednocześnie Putina i Rosję jako wzór wartości.
  Putin dał właśnie wyraz jak te wartości rozumie i to jest dobry argument przeciwko tym naszym kundelkom Rosji i Putina, wycierającym twarze religią.
  Bardzo dobrze jest też im pokazywać statystyki na temat aborcji w których Rosja również góruje. Co roku według ich oficjalnych statystyk w Rosji zabija się 1,3 miliona dzieci…

 5. Jan Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 23:37

  To ile jeszcze będzie tych podmianek Teraz ja prezidient a ty premier. Patom abarotno. I swnowa abarotno. I jeszczio raz. To kak nazywajetsja takoj demkraticznyj system ? Możet byt: Russkaya demakracja znaczit Dydktatura dwóch panów ? A jakie atrakcje w czasie kampanii wyborczej tym razem panie Putinie szykujecie ? Pocałunek z krokodylem. Jazda okłapem na lwie ? A może przepłyniecie po dnie Bajkału w kąpielówkach KGB ? A w ogóle może już wystarczy tych popisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *