W Worocewiczach, koło Janowa Poleskiego – rodzinnej miejscowości artysty i kompozytora Napoleona Ordy powstanie muzeum poświęcone jego życiu i twórczości– poinformował kierownik brzeskiego przedstawicielstwa Programu Współpracy Transgranicznej „Polska- Białoruś – Ukraina” – Maksim Ałdanow.
Budowa muzeum w miejscu narodzin artysty, muzyka i XIX – wiecznego kompozytora, jest głównym zadaniem białoruskiej części międzynarodowego projektu „ Transgraniczne centrum dialogu międzykulturowego w Łosicy i Worocewiczach”, w ramach pomocy technicznej. Postanowieniem z dnia 03 października 2013 r. Rada Ministrów Białorusi zatwierdziła projekt, a teraz oczekuje się na podpisanie umowy o dofinansowanie pomiędzy partnerami – informuje agencja BielTA.
O ile w Łosicach (woj. Mazowieckie, Polska) centrum dialogu międzykulturowego ma powstać od zera, o tyle w Worocewiczach postanie przy rejonowym kompleksie muzealnym Napoleona Ordy. Projekt przewiduje rekonstrukcje budynków byłego liceum, przebudowę pomieszczeń dla potrzeb przyszłego muzeum. Poziom dofinansowania programu wynosi 1,5 mln euro. Budżet białoruskiej części projektu, to 347.700 euro, z czego 309.500 euro stanowią środki z Unii Europejskiej. Projekt będzie realizowany w ciągu 19 miesięcy od dnia jego rejestracji.
Jak powiedział dyrektor kompleksu muzealnego Napoleona Ordy – Dmitrij Kozak, placówka posiada już 2,5 tysiąca eksponatów związanych z życiem i twórczością słynnego rodaka, a galeria obrazów otwarta 6 lat temu, liczy 300 kopii rysunków, akwareli i litografii artysty.
W perspektywie oprócz muzeum i galerii obrazów w Worocewiczach pojawi się dom – siedziba, warsztaty , dzięki którym będzie możliwe odrodzenie starych rzemiosł, stajnie, park, staw z przylegającymi do niego altankami, kawiarnie, bary i inne atrakcje przyciągające turystów.
Napoleon Orda urodził się w 1807 roku w Worocewiczach, koło Janowa Poleskiego (dziś na Białorusi w obwodzie brzeskim). W 1860 r. zaczął realizować dzieło swego życia. Każdego roku, w lecie odbywał podróże po Kresach, podczas których rysował zabytki, obiekty architektoniczne. Był niemal ogarnięty pasją dokumentowania, która miała uchronić dla potomnych przed niszczycielskim działaniem czasu świat stanowiący ważną część dziedzictwa kulturowego Polaków. W latach 1860-1877 przemierzył gubernię grodzieńską, 1862-1876 wołyńską, 1864-1876 mińską, 1870-1874 kijowską, 1871-1873 podolską, 1875-1876 kowieńską i witebską, 1875-1877 wileńską, 1877 mohylewską i w latach 1878-1880 przebywał w Wielkopolsce, Galicji i Królestwie Polskim. To dzięki niemu wiemy dziś, jak wyglądały nieistniejace już zamki, twierdze obronne, piękne rezydencje świadczące o przeszłości Rzeczpospolitej.
Napoleon Orda zmarł w 1883 roku w Warszawie, ale pochowany został zgodnie z ostatnią wolą w Janowie koło Kobrynia. W tamtejszym kościele znajduje się krzyż wykonany własnoręcznie przez Ordę, odnaleziony w 1995 w podziemiach katedry pińskiej.
Kresy24.pl/wikipedia.org/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!