Polska kupi 160 zestawów Homar. Patrioty do 2022 roku

11 lipca 2017

Szef MON powiedział, że system rakietowy Homar będzie „jednym z głównych” elementów polskiego systemu obrony przeciwrakietowej.  – Rakiety to tylko część tego przedsięwzięcia. Jeżeli chodzi o ilość, to głównym narzędziem będą rakiety Homar, których mieliśmy kupić 50 wyrzutni, kupimy 160 – stwierdził w Polskim Radiu Antoni .

Kilka dni temu Grupa Zbrojeniowa zarekomendowała ofertę Lockheed Martin do dalszych negocjacji dotyczących systemu artylerii rakietowej. Homar zostanie oparty o amerykański system HIMARS. Obecnie jest on zdolny do wykorzystania pocisków GMLRS (o zasięgu około 80 km) i ATACMS (o zasięgu około 300 km). W zeszłym tygodniu polski rząd podpisał z Amerykanami memorandum w sprawie zakupu systemu rakiet Patriot w nocy z 5 na 6 lipca, kiedy w Warszawie gościł prezydent USA Donald Trump.


– System rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 r. – powiedział Antoni Macierewicz.

Tymczasem USA zdecydowały o rozmieszczeniu na Litwie po raz pierwszy elementów zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot (na zdjęciu). Resort obrony Litwy w oficjalnym komunikacie poinformował o rozmieszczeniu Patriotów. Podkreśla się, że prowadzone działania są demonstracją woli USA przerzucania „strategicznych zdolności” do regionu. Zestaw Patriot weźmie udział w ćwiczeniach Tobruq Legacy 2017. Ma operować w ramach jednej „puli” z systemami litewskimi i należącymi do innych sojuszników. Jest przemieszczany na Litwę po raz pierwszy w historii.


Głównym celem szkolenia Tobruq Legacy 2017 jest zwiększenie zdolności współdziałania środków obrony przeciwlotniczej państw . Odbywa się ono również na terenie Czech oraz Rumunii, po raz pierwszy również na Litwie. Udział w manewrach siły z USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Polski. Ćwiczenia mają miejsce od 11 do 22 lipca.

MaH / Defence24.com / Newsweek.pl / Onet.pl

Fot. Lithuanian Air Force

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Polska kupi 160 zestawów Homar. Patrioty do 2022 roku

 1. SyøTroll Odpowiedz

  12 lipca 2017 w 07:52

  Osobiście wolałbym byśmy stawiali na współpracę z IMI System – mniejsza ostentacja.

  • observer48 Odpowiedz

   12 lipca 2017 w 10:20

   IMI może być droższy i nie wiadomo, jak rząd izraelski podszedłby do przekazania kodów źródłowych i przeniesienia produkcji do Polski. Amerykanie rozmieszczą w przyszłym roku system Patriot wokół bazy w Redzikowie i będzie w przyszłości łatwiej zsynchronizować oba systemy.

   • Jan53

    12 lipca 2017 w 19:23

    Izrael bez problemu oferuje technologie,produkcje w RP oraz kody.Jest tanszy niż Patriot.Sprawdzony na roznej masci rakietach wystrzeliwanych z Iraku,Libii a ostatnio z Libanu(Hezbollach)
    W Izraelu jest nazwany chyba „Kopulla”
    Radar 360 stopni maja bardziej zaawansowany niż USA.
    Patrioty to zakup polityczny.Niech pomysla o czołgach i samolotach 5 generacji.
    A tak na marginesie – co Maciarewicz kupil przez te ostatnie 2 lata?
    Jak na razie to pisza ze MON ma zamiar kupic,a od zamiaru do finalu to mijaja 10-cio lecia(tak działa MON w RP)Aby do dobrej emerytury panowie biurokraci i generalicjo.

   • observer48

    13 lipca 2017 w 01:30

    @Jan53
    Elektronikę do produkowanych w Polsce pocisków Spike-LR produkuje i dostarcza Izrael. Żelazna Kopuła i Proca Dawida (Iron Dome i David’s Sling) są w Izraelu produkowane we współpracy z Lockheed Martin i Raytheon.

  • POLSKA Odpowiedz

   8 sierpnia 2017 w 15:42

   NA PEWNO—- USA MILITARNIE CHCĄ PODBIĆ ROSJE SAM NA SAM ZA KADENCJI TRAMPA SOBIE!!!!! LECZ NIE PRZEJDZIE TO WCALE!!!! WIEMY TO!!!

 2. jpt Odpowiedz

  12 lipca 2017 w 14:56

  nareszcie

  • Jan53 Odpowiedz

   13 lipca 2017 w 19:57

   @observer48: Ale to Izrael oferuje.Obecnie calosc pociskow Spike jest produkowana w RP które musiały ulec modernizacji ponieważ Izrael ma klimat pustynny zas w Polsce pociski te ciagnely za sobą warkocz/smuge dymu co je dyskwalifikowalo przy uzyciu tej samej wyrzutni.
   Nie widze p.Maciarewicza jako ministra MON.Potrzebny jest tam ktoś kto ma wizje wojsk RP za lat 20/30 i długofalowy program modernizacji ale tez szybki i przygotowany w okresie 3/5 lat na konflikt/wojne konwencjonalna w naszym regionie.
   Ten człowiek to porazka na tym stanowisku.

   • observer48

    14 lipca 2017 w 18:51

    @Jan53
    Nie zmienia to faktu, że elektronika i kody źródłowe są własnością Izraela. Męsko otrzymuje je z z Izraela.

 3. Antymiś Odpowiedz

  13 lipca 2017 w 07:53

  To źe imć Pan Minister powiedział nie znaczy źe będzie.Pan Minister słynie z tego źe duźo i kwieciście mówi ……i tyłe .
  Czekam na obiecane przez niego smigłowce dla armii….

 4. zdzicho Odpowiedz

  14 lipca 2017 w 22:51

  szef mon to rosyjski agent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *