Pierwszy samochód we Lwowie!

24 maja 2014

stary_samochodSamochód, powóz, poruszający się automatycznie, za pomocą motoru benzynowego, ma się w tych dniach pojawić na ulicach Lwowa.

Automatyczny ten powóz sprowadza z Paryża p. Odrzywolski, właściciel kopalni naftowych.

„Gazeta Lwowska”, 18 sierpnia 1897 r.


Jak czytamy w „Dziejach polskiej motoryzacji” Stanisława Szelichowskiego, pojazd inżyniera Kazimierza Odrzywolskiego był marki Benz Victoria. „Istnienie przemysłu naftowego w Galicji w pewnym stopniu przyczyniało się do rozwoju automobilizmu, a pionierzy tego przemysłu byli również krzewicielami polskiej motoryzacji.

Jednym z pierwszych importerów pojazdów różnych marek była firma Pierwszy Galicyjski Zajazd Automobilistów i Sprzętu Sportowego z siedzibą w Przemyślu przy ulicy Dobromilskiej 12 (obecnie ulica Słowackiego)” – czytamy w „Dziejach…”.


W ówczesnych relacjach z pokazu pojazdów motorowych czytamy, że „licznie zgromadzonych cyklistów uderzyła pewność i chyżość, z jaką jeżdżący powstrzymywał maszynę w największym nawet pędzie” (50-60 km/h).

Trzeba Lwowowi przyznać, że od samego początku używał obecnej nazwy pojazdu – samochód. Równolegle funkcjonowały bowiem nazwy: samoruch, samobieg i samojezd. Pierwszy wyścig samochodowy we Lwowie odbył się jednak dopiero w 1930 roku.

Natomiast pierwszy wypadek samochodowy w Polsce miał miejsce w Krakowie, na Placu Matejki w 1903 roku.

Tak mógł wyglądać pojazd Kazimierza Odrzywolskiego

Tak zapewne wyglądał samochód Kazimierza Odrzywolskiego – pierwszy we Lwowie

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *