Państwa bałtyckie do niemieckich mediów: Nie jesteśmy postsowieckimi republikami. To była okupacja naszych państw

6 stycznia 2017

Ambasadorzy Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech zwrócili się do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowały określenia „republiki postsowieckie”.

Deividas Matulionis, Elita Kuzma i Mart Laanemae wskazują w liście, że „państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli”. „Były okupowane, a większość państw zachodnich, wśród nich , nigdy nie uznała sowieckiej okupacji państw bałtyckich” – przypomnieli dyplomaci.


Autorzy listu zwracają uwagę, że po upadku Związku Radzieckiego państwa bałtyckie nie powstały od nowa, a jedynie odzyskały niepodległość po 50 latach sowieckiej okupacji.

„Dlatego też określanie państw bałtyckich jako spadkobierców państwowości Związku Radzieckiego nie jest poprawne ze względu historycznego, prawnego, a także w kontekście prawa międzynarodowego” – czytamy w licie ambasadorów.


Litwy informuje, że list ambasadorów został wystosowany po tym, gdy niemiecki tygodnik „Die Zeit” w wydaniu internetowym określił Litwę, Łotwę i Estonię jako republiki postsowieckie.

Kresy24.pl/Polskie Radio/PAP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Państwa bałtyckie do niemieckich mediów: Nie jesteśmy postsowieckimi republikami. To była okupacja naszych państw

 1. observer48 Odpowiedz

  6 stycznia 2017 w 19:03

  Trzymać szkopów na krótkiej smyczy! Szkopska koncepcja Mitteleuropy powinna im zostać wybita z kwadratowych łbów na zawsze poprzez rozmieszczenie baz wojsk USA w Europie środkowo-wschodniej i budowę Międzymorza odgradzającego na wieki kacapię na wschodzie of Włoch, Francji i Niemiec na zachodzie. Via Carpatia i Nowy Jedwabny Szlak postawią przysłowiową kropkę nad „i” i ukatrupią szkopskie marzenia o Mitteleuropie.

 2. basia Odpowiedz

  7 stycznia 2017 w 09:26

  Przecież Litwa Kowieńska miała umowę z Rosją Sowiecką na stacjonowanie tam ich wojsk, a potem sama dobrowolnie dołączyła do ZSRR. Żmudzini Sowietów kwiatami witali, a teraz się wszystkiego wypierają.

 3. Luki Odpowiedz

  8 stycznia 2017 w 10:55

  Lewacki Die zeit kazde państwo atakuje w którym brak szwabskich interesów

 4. Japa Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:36

  W Rosji mieszkańców tych kraików nazywają pogardliwie (usun.-red.)Hitlera kwiatami witali i wspomagali zbrojnie. No jeszcze Estońcy moga zasługiwać na miano jakich takich. Przypomnijmy kto ochoczo mordował Polaków? Kto był w ochronie kata Powstania Warszawskiego itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *