Oksana

25 listopada 2012

Proza Odojewskiego to literatura dla wymagających. Nie czyta się jej szybko, a specyficzny język autora i narracja „strumienia świadomości” mogą zniechęcić niejednego czytelnika nastawionego na książkę łatwą i przyjemną. To nie jest literacki fast-food, to wysublimowana literacka kuchnia, pełna subtelnych skojarzeń i przypraw z różnorodnych miejsc i kultur.

Coś dla prawdziwych smakoszy. Po takiej lekturze autentycznie czujemy, że poznaliśmy dzieło naprawdę wartościowe, że inaczej zaczynamy poprzez nie postrzegać nasz własny los.

A o czym to jest? Cóż, o tym, o czym zawsze jest wielka literatura – o miłości, samotności, śmierci i próbie ucieczki przed nią, którą podejmuje ciężko chory naukowiec, wyruszając w podróż do miejsc znanych mu z przeszłości. To także książka o przeznaczeniu i o naszym stosunku do przeszłych zdarzeń, które nas ukształtowały. Bogactwo odniesień do kultury antycznej i średniowiecznej przeplata się z niezwykle plastycznymi wspomnieniami i pejzażami ukraińsko – kresowymi z dzieciństwa i młodości bohatera pochodzącego z Trembowli, charakterystycznymi dla całej twórczości Odojewskiego, jakby z pograniczna gorączkowego snu.


Niewielu pisarzy potrafi pisać o romantycznej miłości i wielkim cierpieniu w sposób tak subtelny, a jednocześnie tak przejmujący i autentyczny. Do tego erudycja autora, jego mądra refleksja oraz zaskakująca pointa powieści sprawiają, że będziemy tą lekturą oczarowani.

Czytelnik Kresowy


„Oksana”

Włodzimierz

wyd. Wydawnictwo Książkowe Twój Styl (Warszawa, 1999)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *