Miedwiediew wizytuje Mińsk: Jesteśmy zadowoleni ze współpracy

28 października 2016

Kobiakow_Miedwiediew

Szefowie rządów Białorusi i Rosji, Andriej i Dmitrij przeanalizowali temperaturę i intensywność stosunków łączących oba kraje. Spotkanie twarzą w twarz premierów odbyło się w czwartek wieczorem w Mińsku, po zakończeniu sesji Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej.

– Dzisiaj mamy za sobą duże wydarzenie w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, a teraz mamy możliwość zorganizowania dwustronnych rozmów, mamy czas, żeby spokojnie pomówić o tym jak wyglądają nasze obecne relacje, o zadaniach jakie stoją przed naszymi gospodarkami, pomówić o zaległych problemach, – bo takie rzeczywiście są, oraz o perspektywach, – cytuje słowa Miedwiediewa adresowane do Kobiakowa agencja TASS.


Rosyjski premier uznał także, że konieczne jest zaplanowanie spotkań na przyszłość, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, donosi BelaPAN.

Z kolei Kobiakow zauważył, że „istnieje szereg problemów”, które należy jak najszybciej rozwiązać. Szef białoruskiego rządu dodał natychmiast, że istnieją wzajemnie korzyści wynikające ze stosunków Rosji i Białorusi.


– Nasze kraje tradycyjnie są związane korzystną dla obu stron współpracą handlowo – gospodarczą, ale istnieje kilka spraw, które się nagromadziły, wymagających zaangażowania i decyzji na poziomie premierów – powiedział Kobiakow.

Białoruska opinia publiczna na razie nie poznała szczegółów rozmów, ani wyników negocjacji. Spekulowano, że premierzy omówią kwestie rozliczenia Białorusi za rosyjski gaz. 26 października wicepremier FR Arkadij Dworkowicz powiedział, że na razie nie przelała obiecanych środków za rosyjski gaz.

Podczas sesji Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej, obaj premierzy wzywali się nawzajem do zdjęcia barier wewnątrz Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

„Wspólna przestrzeń bez wyjątku, bez barier i ograniczeń – to naprawdę najważniejszy elementem zrównoważonego rozwoju, pomimo faktu, że szukamy rynków na zewnątrz, próbując negocjować z naszymi partnerami w strefach wolnego handlu. Ale najistotniejsze, to wyeliminowanie wewnętrznych barier – mówił rosyjski premier Rosji.

Podobne oświadczenie złożył szef białoruskiego rządu Andriej Kobiakow; „Jeśli nie zlikwidujemy istniejących barier, nie stworzymy równych podmiotom gospodarczym w ramach EaUG, nasz sojusz będzie słaby”.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *