Macierewicz: Putin chce Ukrainy

15 listopada 2017

– On chce Ukrainy. W jakikolwiek sposób. Za wszelką cenę. ma wiele kart. Chce odbudować imperium. Chce mieć otwarte możliwości w Polsce i innych krajach. Ale ma być integralną częścią imperium – mówił minister obrony narodowej RP Antoni w rozmowie z portalem Observer.com.

-Putin rozumie, że nie ma imperium bez Ukrainy. Ale zrobił jeden wielki błąd: dzięki Putinowi, amerykańskie wojska są bliżej ukraińskiej granicy, i prawdopodobnie stracił Kijów. To nigdy się nie stało od XVII wieku – przekonywał Macierewicz – To Putin jest powodem, dla którego wielu ludzi w NATO otworzyło oczy.


-Dziś mamy pokój w Europie tylko dzięki rozmieszczeniu amerykańskich sił w Polsce. Były jeszcze wiosną 2016 roku europejskie kraje, które się temu sprzeciwiały. Tylko dzięki poparciu amerykańskich wojskowych i amerykańskiej opinii publicznej, zwłaszcza Polonii w USA, to rozmieszczenie amerykańskich wojsk doszło do skutku. Chcę szczególnie podkreślić rolę generała Breedlove’a (były dowódca sił lądowych NATO w Europie – red.), który miał duży udział w doprowadzeniu do tego, by amerykańscy żołnierze przybyli do Polski i krajów bałtyckich. – podkreślił Macierewicz.

Macierewicz mówił także m.in. o rosyjsko-białoruskich manewrach Zapad-2017, które jego zdaniem rozpoczęły się długo przed oficjalnie wyznaczonym terminem i trwały jeszcze długo po jego zakończeniu. Wspominał o potrzebie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, mówił również między innymi o rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko krajom zachodnim, a także o tym, że przez  długie lata rosyjscy szpiedzy swobodnie działali w wielu krajach zachodnich. To, że, zdaniem Macierewicza, pojawiło się przekonanie o wszechmocy rosyjskich służb wynika z tego, że pozwolono im, jego zdaniem, na wiele, i łatwo im było działać. Jednak, jak pokazuje choćby kwestia nieudanego przewrotu w Czarnogórze, wystarczy być czujnym i zacząć profesjonalnie działać, by rosyjskie służby poniosły fiasko. Poza tym Macierewicz pytany był też m.in. o sprawę wydalonego z Polski Rosjanina, który miał prowadzić działalność w środowisku naukowym w Polsce.


Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Przeprowadził go John Schindler, amerykański dziennikarz i analityk zajmujący się sprawami bezpieczeństwa i służb specjalnych, były doradca amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Observer.com należy do grupy medialnej założonej przez zięcia prezydenta USA Donalda Trumpa, Jareda Kushnera.

Oprac. MaH, observer.com

fot. Estonian Presidency, CC BY 2.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

15 odpowiedzi Macierewicz: Putin chce Ukrainy

 1. Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

  15 listopada 2017 w 15:20

  Trwa wojna informacyjna / propagandowa / psychologiczna z Rosją.

  MOŻEMY TĘ WOJNĘ WYGRAĆ,
  a przynajmniej nie przegrać.

  • Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

   15 listopada 2017 w 15:21

   — POCZĄTEK CYTATU —

   Jednak, jak pokazuje choćby kwestia nieudanego przewrotu w Czarnogórze, wystarczy być czujnym i zacząć profesjonalnie działać, by rosyjskie służby poniosły fiasko.

   —- KONIEC CYTATU —-

   • observer48

    16 listopada 2017 w 00:56

    @Paweł Bohdanowicz
    Polska powinna połączyć siły z USA, Wielką Brytanią i Izraelem w celu skutecznej neutralizacji kacapskiej propagandy w anglojęzycznej sferze medialnej, gdzie na dobre zakorzeniły się tuby propagandowe Kremla Sputnik News i RT. Uważam też, że potencjał polskich służb wywiadowczych na Ukrainie nie jest w dużej mierze wykorzystany, szczególnie jeśli chodzi o penetrację ruchów nacjonalistycznych, które nie zawsze są antypolskie, ale bez wyjątku zawsze antyroSSyjskie. Penetracja Samopomocy, Swobody i Prawego Sektora też nie powinna nastręczać poważnych trudności.

  • kresowiak Odpowiedz

   15 listopada 2017 w 18:26

   MOŻEMY TĘ WOJNĘ WYGRAĆ,to znaczy kto ?

 2. wawa Odpowiedz

  15 listopada 2017 w 16:51

  Putin Ukrainy nie przełknie, bo prędzej się udłąwi, ale jak ją trochę nadgryzie to tylko na dobre wyjdzie. Może tak bez dostępu do morza ?

 3. gegroza Odpowiedz

  15 listopada 2017 w 18:43

  nie lubię tego pana…

 4. mapa Odpowiedz

  15 listopada 2017 w 19:24

  Jeśli, wg ministra celem polskiej polityki było wprowadzenie wojsk amerykańskich do Polski i stało się to dzięki działaniom Putina, to oznacza, że można go traktować niemal jako sojusznika.

 5. Ula Odpowiedz

  15 listopada 2017 w 21:03

  Nie mają tam na Ukrainie jakiegoś wakatu w rządzie.

  Taki Antoni byłby u nich jak znalazł.

 6. Polak z Białorusi Odpowiedz

  16 listopada 2017 w 05:08

  Brawo panie ministrze! Teraz już chyba każdy Polak i nie tylko Polak zrozumie , dla czego Putin tak „lubi” Antoniego Macierowicza. Prawda oczy kłuje….

 7. Polak z Białorusi Odpowiedz

  16 listopada 2017 w 05:09

  Do rzeczy, czy ktokolwiek wie, co tam nowego zapowiada się w rządach ws. nowelizacji Karty Polaka?

 8. observer48 Odpowiedz

  16 listopada 2017 w 08:37

  Przeczytałem wywiad w oryginale. Takiego ministra obrony narodowej Polska nie miała od odzyskania niepodległości w 1918 r. Dzięki za link!

 9. meritum Odpowiedz

  17 listopada 2017 w 19:10

  No przecież dokładnie to samo można powiedzieć o Polsce: Wielka Polska potrzebuje Ukrainy”. Jak za Jagiellonów.

 10. SLU-ZL Odpowiedz

  18 listopada 2017 w 19:05

  Kohl i Gorbaczow podzielili strefe wplywow w Europie w 1990 roku. Informacja znajduje sie w internecie w jez.niemieckim i podobno angielskim.
  Kraje baltyckie,Ukraina, Moldawia i Slowacja strefa Ruska Czechy natomiast niemiecka teraz wiadomo dlaczego doszlo do podzialu Czechoslowacji.
  Polska i Wegry neutralne.

 11. bkb2 Odpowiedz

  22 listopada 2017 w 13:46

  Macierewicz jest jednym z najlepszych ministrów MON… Po kolejnych 2 latach kadencji tego Rządu zapisze się na stałe w historii tego resortu. Już po 2 latach jego rządów nie mogą się z nim równać dotychczasowi ministrowie….

 12. Jacek Odpowiedz

  13 kwietnia 2018 w 08:13

  I niech sobie bierze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *