M. Dworczyk: nie ma rozmów z Ukrainą nt. zmian w ustawie o IPN

12 lipca 2018

Nie toczą się żadne rozmowy z władzami Ukrainy, których celem byłaby zmiana ustawy o w części dot. zbrodni ukraińskich nacjonalistów – powiedział w czwartek szef kancelarii premiera Michał . Z apelem o zmianę tych przepisów wystąpił w niedzielę ukraiński .

Prezydent Petro uczcił w niedzielę w Sahryniu na Lubelszczyźnie pamięć kilkuset Ukraińców pomordowanych podczas akcji przeprowadzonej w 1944 r. przez polskie podziemie zbrojne. Apelował o wzajemne i „nieupolitycznianie przeszłości”. Mówił też, że liczy na zmiany w nowelizacji ustawy o IPN w części, która dotyczy Ukraińców.


O ewentualne rozmowy w sprawie kolejnej zmiany przepisów o Instytucie Pamięci Narodowej Dworczyk został zapytany w czwartek w radiowej Trójce. „Na ten temat nie toczą się żadne rozmowy” – odpowiedział szef KPRM. Jak podkreślił, ukraiński „był fundamentem do przeprowadzenia ludobójstwa (…) na Polakach w czasie II wojny światowej”.

Dworczyk przypomniał, że przepisy ustawy o IPN dotyczące Ukraińców zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę. „Czekamy na rozstrzygnięcie Trybunału” – dodał.


Wyraził przekonanie, że „integralny nacjonalizm ukraiński”, którego twórcą w latach 30. XX wieku był dziennikarz i pisarz Dmytro , był „systemem totalitarnym”. Jak mówił, ideologia ta przewidywała eksterminację innych narodowości. „Dobrze, że (system ten) został wpisany – obok komunizmu i faszyzmu – do ustawy o IPN” – zaznaczył Dworczyk.

Szef kancelarii premiera został też zapytany o poniedziałkowy apel przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, by władze Polski i Ukrainy złagodziły napięcia na tle historycznym. „Bardzo chciałbym, żeby relacje i polsko-ukraińska we wszystkich obszarach układała się jak najlepiej, bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że w wielu sprawach Polska i Ukraina bardzo dobrze współpracują” – powiedział Dworczyk.

Według niego nasz kraj jest w dalszym ciągu „adwokatem” swego wschodniego sąsiada, jeśli chodzi o wsparcie w relacjach z Federacją Rosyjską. Jak mówił, to z inicjatywy polskiej na forum ONZ odbyła się na temat sytuacji na Ukrainie i agresywnych działań Rosji wymierzonych w Ukrainę. „Nie powinniśmy mieć tu żadnych wątpliwości, że Polska jest adwokatem Ukrainy, natomiast jeśli chodzi o naszą wspólną historię, to rzeczywiście jest tutaj duża rozbieżność” – dodał.

W jego ocenie ta pogłębiająca się rozbieżność wynika z obecnej polityki historycznej Kijowa. „Władze w Kijowie starają się zbudować nowoczesną ukraińską wokół mitu OUN-, czyli organizacji nacjonalistycznych, które doprowadziły do ludobójstwa Polaków i innych narodowości na terenach II Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. Dla nas jest to nie do zaakceptowania” – podkreślił Dworczyk. Dodał jednak, że jest optymistą jeśli chodzi o przyszłe relacje Polski i Ukrainy.

znowelizował pod koniec czerwca ustawę o IPN, wykreślając z niej przepisy przewidujące kary grzywny lub trzech lat za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za III Rzeszy Niemieckiej. Pozostawił jednak (przy sprzeciwie opozycji) te regulacje, na podstawie których można wszczynać postępowania karne za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą.

Zgodnie z uchwaloną w styczniu nowelizacją ustawy o IPN chodzi o „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”. W nowelizacji wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich na obywatelach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

autorka: Marta Rawicz

Kresy24.pl za dzieje.pl (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *