Litwa rozpoczęła przygotowania do wizyty Franciszka: „Papież ma być witany po królewsku”

28 grudnia 2017

Dokładna data i szczegóły wizyty nie są jeszcze znane, ale jak zaznaczył szef litewskiego parlamentu, „my, jako państwo powinniśmy zawczasu przygotować się na godne powitanie honorowego gościa”.

„Papież ma być witany po królewsku” – powiedział szef litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis po rozmowie z dyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego w resorcie kultury Dianą Varnaite. Podczas środowego spotkania Pranckietis i Varnaite rozmawiali o obiektach sakralnych, które należy przygotować na przyjazd papieża. „Omówiliśmy możliwości przeprowadzenia remontu w katedrze kowieńskiej, która jest rozpatrywana jako jedno z potencjalnych miejsc wizyty” – powiedziała Varnaite. Katedra kowieńska wymaga wzmocnienia fundamentów i wymiany instalacji elektrycznej. Należy też odrestaurować dwa ołtarze boczne i ambonę. Szacuje się, że koszty remontu wyniosą od 300 tys. do 500 tys. euro.


Przed miesiącem poinformowano, że na jesień 2018 roku planuje wizytę na Litwę w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości.  prawdopodobnie potrwa tylko jeden dzień. Zakłada się, że Ojciec Święty odwiedzi katedrę wileńską i kowieńską, w której spotka się z litewskim duchowieństwem. Dotychczas doszło do jednej wizyty papieża w tym kraju – w 1993 roku odwiedził Litwę .

Kresy24.pl/Dzieje.pl-PAP (HHG)


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *