Linkevičius: Relacje z Polską są naprawdę konstruktywne

28 grudnia 2017

„Z Polakami relacje są naprawdę konstruktywne. Myślę, że świadczą o tym wydarzenia i fakty, jak również zbliżająca się prezydenta Andrzeja Dudy” – powiedział w czwartek minister Linas Linkevičius w rozmowie z rizgłośnią Žinių radijas.

Pytany o atakowaną przez Brukselę i wewnętrzną opozycję w Polsce reformę sądownictwa, szef litewskiej dyplomacji stwierdził, nowy premier Mateusz Morawiecki na pewno znajdzie sposób, aby porozumieć się z Unią.


– Są pewne normy prawne, zasady, które muszą być przestrzegane we wszystkich krajach. Myślimy i jesteśmy przekonani, że teraz nowy rząd, nowy premier – energiczny, młody, znający nowoczesne metody działania i posiadający międzynarodowe doświadczenie, z nowymi siłami znajdzie sposób na porozumienie się zarówno z instytucjami Unii Europejskiej, jak również z innymi ważnymi państwami europejskimi, czego bardzo im życzymy” – powiedział L. Linkevičius.

Prezydent RP złoży oficjalną wizytę w Wilnie w lutym br. O tym, że został zaproszony na obchody stulecia odzyskania państwowości przez Litwę, informował w sierpniu szef gabinetu prezydenta Dudy, Krzysztof . Czytaj również:


W Wilnie o współpracy Polski i Litwy. Prezydent Andrzej Duda zaproszony na litewskie obchody stulecia odzyskania państwowości

Kresy24.pl/wilnoteka.lt, zw.lt/BNS, ziniuradijas.lt (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Linkevičius: Relacje z Polską są naprawdę konstruktywne

 1. Senbuvis Odpowiedz

  28 grudnia 2017 w 11:42

  Linkevičius: „Są pewne normy prawne, zasady, które muszą być przestrzegane we wszystkich krajach”. Np. prawa mniejszości narodowych do języka lokalnego, nazw własnych, pisowni nazwisk i nauczania w języku ojczystym – czy o tym Pan Premier też pamięta?

 2. observer48 Odpowiedz

  28 grudnia 2017 w 11:58

  Wtedy do pokuty, gdy śmierć koło dupy, ale lepiej późno, niż wcale. 🙂

 3. Antoni Odpowiedz

  28 grudnia 2017 w 21:06

  Pan Linkevičius jako wieloletni minister litewskich rządów ma wielki wkład w nadal trwającą dyskryminację polskiej autochtonicznej mniejszości narodowej. Wprawdzie obecny rząd poczynił pewne pozytywne ruchy np. w kwestii szkolnictwa, akredytując na gimnazja zagrożone degradacją polskie szkoły, ale w wielu tematach wciąż jest sytuacja bardzo trudna. Dla przykładu zwrot ziemi prawowitym właścicielom (czyli Polakom) w Wilnie nadal jest nierozwiązany. Czyli nadmiar optymizmu pana ministra jest chyba jednak zaklinaniem rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *