Litwa i Łotwa zwiększają możliwości obronne swoich państw, Finlandia budżet na obronę redukuje

19 września 2016

armia finska - armia finlandii

Ministerstwa obrony Litwy i Łotwy ustaliły precedury współdziałania przy zamawianiu sprzętu i wyposażenia dla armii obu państw.

Szefowie resortów obrony Litwy i Łotwy, Juozas Olekas i Raimonds Bergmans zamierzają współpracować przy zakupach wyposażenia dla sił zbrojnych swoich krajów. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargów na system zarządzania obroną przeciwlotniczą, rakiety przeciwpancerne i rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu. Oba państwa mają prowadzić wspólnie negocjacje i rozmowy z oferentami, starając się uzyskać możliwie najlepsze warunki zakupu.


Tymczasem, jak donosi dzisiaj Defence24, władze Finlandii zdecydowały o zmniejszeniu w 2017 roku wydatków na obronę narodową o 62 mln euro. Decyzja wywołała kontrowersje. Oficjalnym powodem jej podjęcia jest przesunięcie części płatności związanych z wcześniejszymi zakupami sprzętu na rok 2016, co miało spowodować zwiększenie wydatków z 2,659 mld w 2015 do 2,886 mld w 2016 roku. W 2017 roku ma być utrzymany poziom szkoleń poborowych, rezerwistów, liczba godzin lotu i dni w morzu statków powietrznych.

Finowie realizują projekty modernizacji sił zbrojnych, w tym na przykład pozyskanie czołgów Leopard 2A6 z Holandii czy pocisków ziemia-ziemia GMLRS. W ostatnich latach zdecydowali o zakupie dodatkowych systemów przeciwpancernych NLAW i wdrożeniu zestawów przeciwlotniczych Stinger. Przed nimi ich zakup nowych samolotów wielozadaniowych, zastępujących myśliwce F/A-18 Hornet (pozyskano dla nich pociski JASSM). Zdecydowano też o modernizacji wozów BMP-2, w tym poprzez zakup polskiego kamuflażu mobilnego grupy Lubawa.


Mimo zapowiedzi, że redukcje budżetowe nie dotkną procesu modernizacji, mogą one wywrzeć negatywny wpływ na bieżące funkcjonowanie sił zbrojnych, np. takich, jak sprawność procedur administracyjnych. Zmniejszy się też udział wydatków obronnych w PKB Finlandii – z 1,37 do 1,31% PKB.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl/Defence24

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *