Litewscy intelektualiści w obronie polskich nazwisk!

14 marca 2017

Grupa litewskich intelektualistów wystosowała skierowany do najwyższych czynników państwowych list, w którym domaga się, by zaprzestać „dręczenia ludzi” o nielitewskich nazwiskach.

Czy będzie przełom w sprawie, w której wojna podjazdowa trwa już 25 lat i na rozwiązaniu której tak bardzo zależało śp. Lechowi Kaczyńskiemu, że specjalnie w tym celu przyjechał do Wilna w kwietniu 2010 roku?


Intelektualiści zaapelowali w liście o „cywilizowane podejście” w kwestii pisowni nazwisk zawierających litery niewystępujących w alfabecie litewskim – chodzi przede wszystkim o głoskę „w”, którą nasi bracia Żmudzini zapisują znakiem „v”.

Jak czytamy w epistole, apelują oni do władz, aby te „nie uwzględniały pseudolitewskiej demagogii opartej na emocjach i zakazach, prowadzącej do podziałów w naszym społeczeństwie i oczywistej dyskryminacji jego części, powodowanej przez niedoinformowane, bezpodstawnie uzurpujące głos «narodu, litewskości i społeczeństwa» osoby”.


Gdyby rzecz się dokonała, tzn. gdyby pozwolono Mickevičiusom (w tym najsłynniejszemu ze wszystkich – Adomasowi) pozostać Mickiewiczom byłoby to z jednej strony postawienie do kąta wyżywających się na polskiej mniejszości nacjonalistach litewskich, ale również wylaniem kubła zimnej wody na głowy polskich radykałów żądających wysłania przeciwko Wilnu dywizji pancernej.

Jak informuje portal wilnoteka.lt: „pod listem otwartym podpisali się między innymi: pisarka, historyk sztuki dr Kristina Sabaliauskaitė, historyk, profesor UW Alfredas Bumblauskas, pisarz, poeta prof. Tomas Venclova, dziekan wydziału filologii, lituanista doc. dr Antanas Smetona, dramatopisarz Marius Ivaškevičius, reżyser teatralny Gintaras Varnas, režisierius, prezes Związku Pisarzy Litewskich Antanas A. Jonynas, pianista Rokas Zubovas, skrzypek Martynas Švėgžda von Bekker, rajdowiec Benediktas Vanagas, publicysta Donatas Puslys”.

Kresy24.pl/Wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Litewscy intelektualiści w obronie polskich nazwisk!

 1. jan K. Odpowiedz

  14 marca 2017 w 13:21

  Nie pierwszy i nie ostatni raz. To stara zabawa w dobrego i złego policjanta dla ciągłego ogłupiania Korony, że niby rozwiązujemy już problemy.

 2. W.Litwin Odpowiedz

  14 marca 2017 w 21:24

  Powtórka z 2011. pokazanie polskiemu rządowi, jak to się dba o Polaków na Litwie. Zwykła propaganda

  • SyøTroll Odpowiedz

   17 marca 2017 w 08:14

   jacyś litewscy proeuropejscy intelektualiści się wypowiedzieli, natomiast litewski rząd wie swoje.

 3. audrey Odpowiedz

  14 marca 2017 w 21:53

  Dlaczego nie podpisał się mąż Kasi Zvonkuviene?

 4. józef III Odpowiedz

  14 marca 2017 w 21:59

  Nie wierzę Litwinom ; to taka ich śpiewka od 100 lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *