Małżeństwo dziennikarzy z Grodna, redaktorzy tamtejszego tygodnika „Głos znad Niemna na uchodźctwie” oraz portalu znadniemna.pl zostali laureatami Nagrody Semper Fidelis w kategorii zbiorowej. Andrzej Pisalnik i Iness Todryk-Pisalnik współpracują między innymi z Fundacją Wolność i Demokracja, Andrzej Pisalnik jest też współpracownikiem naszego portalu. „Semper Fidelis” to nagroda Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis” dla osób, instytucji i organizacji na Wschodzie, dbających o pamięć i kulturę polską. Portal Kresy24.pl jest patronem medialnym Nagrody.
– Historia Kresów, kultura, dziedzictwo to nieodłączny element naszej tożsamości narodowej. Zarówno sienkiewiczowska, romantyczna wizja Kresów, jak i osiągnięcia nauki, sztuki, i kultury trwale wpisały się w naszą tradycję – powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN przed ogłoszeniem laureatów II edycji nagrody IPN „Semper Fidelis”. – Nawet jeśli ktoś nie interesuje się szczególnie historią polskich Kresów, to korzysta z tego dziedzictwa.
Zwrócił też uwagę, że stosując nazwę Kresy, deformujemy rzeczywistość, bo te tereny to połowa przedwojennej Polski, a jeślibyśmy się odwoływali do tradycji I Rzeczypospolitej, to jest to obszar dużo, dużo większy.
– Wielką zasługą osób zaangażowanych społecznie jest zebranie, ochrona i przekazywanie tego dziedzictwa następnemu pokoleniu. Ta działalność to nie tylko ochrona zabytków materialnych, ale także kultury – specyficznej atmosfery Kresów, która jeszcze jest tam pielęgnowana przez polskie środowiska rozrzucone daleko na Wschodzie, które bardzo potrzebują wsparcia – podkreślił dyrektor Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa. – Działalność związana z nauką języka, kultury polskiej, z podtrzymywaniem więzi między obecną Rzecząpospolitą a tymi dawnymi terenami jest bardzo ważna. Temu służy nagroda „Semper Fidelis”. To wyróżnienie kierujemy do ludzi często bardzo skromnych i po cichu zajmujących się społecznie tą pracą, nie liczących na żadne wyróżnienia. Trzeba ich postawić na piedestał jako wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń.
Oto laureaci tegorocznej Nagrody:
w kategorii indywidualnej:
-ks. Roman Twaróg, sprawujący obecnie opiekę duszpasterską przy katedrze w Kamieńcu Podolskim
-ks. bp. Jan Purwiński, biskup senior diecezji kijowsko-żytomierskiej
-Waldemar Szełkowski, nauczyciel historii w Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie
W kategorii zbiorowej:
Iness Todryk-Pisalnik oraz Andrzej Pisalnik
Pośmiertnie została nagrodzona polska slawistka, literaturoznawca i historyk żydowskiego pochodzenia, wykładowca języka i historii Polski na Uniwersytecie w Drohobyczu:
Dora Kacnelson
Wyróżnienie Prezesa IPN otrzymał pochodzący z Kresów, a obecnie mieszkający we Wrocławiu poeta, prozaik, dramaturg i krytyk literacki:
Stanisław Srokowski
Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Semper Fidelis objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik to małżeństwo dziennikarzy z Grodna, redaktorzy polskiego tygodnika „Głos znad Niemna na uchodźctwie” oraz portalu znadniemna.pl. Do ich szczególnie cenionych projektów należy cykl publikacji historycznych „Dziadek w polskim mundurze”. Jego celem jest przedstawianie sylwetek zwykłych ludzi, pochodzących z Kresów II RP, których los związany był z polskim mundurem – zakładanym w różnych okolicznościach historycznych i osobistych. W 2014 roku państwo Pisalnikowie wystosowali apel o przekazywanie przechowywanych w domach pamiątek rodzinnych, związanych z osobami służącymi w polskich formacjach zbrojnych. W akcję zaangażowali się Polacy mieszkający na Białorusi, w Polsce i w Ameryce. Na podstawie zgromadzonych materiałów państwo Pisalnikowie w ciągu 5 lat opracowali ponad 70 biogramów. Zostały one zebrane w wydanym w 2019 r. albumie „Dziadek w polskim mundurze”.
Andrzej Pisalnik jest też tłumaczem języka polskiego, białoruskiego i rosyjskiego. Od niedawna na łamach Kresy24.pl komentuje wydarzenia na Białorusi.
Andrzej Pisalnik specjalnie dla Kresy24.pl: Białoruś może znaleźć się pod rosyjską okupacją
fot. ze zbiorów prywatnych, za ipn.gov.pl
Dodaj komentarz