Francja aresztowała kosmiczny majątek Rosji!

11 kwietnia 2016

satelitarne

Chodzi o gigantyczne pieniądze – 1 mld USD należące m.in. do rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej „” i przedsiębiorstwa państwowego „Kosmiczna Łączność”.

Środki te aresztowano zanim jeszcze trafiły one do Rosji. Chodzi bowiem m.in. o 400 mln USD, które francuska spółka „Eutelsat” miała zapłacić „Kosmicznej Łączności” za wykonane usługi satelitarne oraz o 300 mln USD, które spółka kosmiczna „Arianespace” miała zapłacić „Roskosmosowi” za dostarczone rakiety „Sojuz”.


Skąd pochodzi kolejne 300 mln USD, na które nałożono areszt – na razie nie wiadomo. Według RBK, może chodzić o środki, które linie lotnicze „Air France” są winne rosyjskiemu „Aerofłotowi” za tranzytowe przewozy nad Syberią.

Francuskie władze aresztowały te środki w związku z przegranym przez Rosję procesem z właścicielami koncernu naftowego Jukos przed Sądem Arbitrażowym w Hadze.


Fakt zajęcia rosyjskich aktywów przez Francję potwierdził przedstawiciel firmy GML, do której należą Hulley Enterprises i Yukos Universal, które wygrały z rosyjskimi władzami. Poinformował też o tym dziennik prawny z USA „The American Lawyer”.

Dodajmy, że właściciele Jukosu żądają od Rosji – na podstawie wyroku sądowego – łącznie 50 mld USD. Już wcześniej w poczet egzekucji tego długu, którego Moskwa nie zamierza spłacać, francuskie i belgijskie władze zamroziły część aktywów Rosji na swoim terytorium, m.in. należących do propagandowej stacji telewizyjnej „Russia Today”.

W odpowiedzi prezydent Władimir Putin podpisał ustawę o sankcjach odwetowych, zakładającą konfiskatę zachodnich aktywów na terenie Rosji.

Przypomnijmy, że sprawa rosyjskiego koncernu Jukos rozpoczęła się w 2003 r. po aresztowaniu w Rosji jego wiceprezesa Płatona Lebiediewa, a potem jego głównego akcjonariusza Michaiła Chodorkowskiego. Kreml skonfiskował majątek Jukosu i sprzedał państwowemu koncernowi Rosnieft – znacznie poniżej realnej wartości – największe złoża Jukosu.

Akcjonariusze Jukosu nie dali jednak za wygraną i odwołali się do Sądu Arbitrażowego w Hadze. Ten uznał, że atak rosyjskich władz na Jukos miał charakter polityczny i zasądził odszkodowanie na rzecz dawnych udziałowców w wysokości 50 mld USD.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Francja aresztowała kosmiczny majątek Rosji!

 1. luki Odpowiedz

  11 kwietnia 2016 w 19:11

  Putler to chory psychicznie człowieczek, myśli że bronią zwycięży cały świat.. chory człowieczek wywoła kiedyś 3 wojnę światową i to będzie koniec putlera i „wielkiej rosji”….

 2. luki Odpowiedz

  11 kwietnia 2016 w 20:16

  Tak to jest handlowac z bolszewikami… To podpisac pakt z diabłem

 3. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  11 kwietnia 2016 w 20:27

  JESZCZE KILKA BOMBEK WYBUCHNIE FRANCUZOM/BELGOM etc. I TAMTEJSZE SŁUŻBY WYDUSZĄ Z BRODATYCH PEDOFILÓW KOGO, JAK I ZA ILE SZKOLI KREMLOWSKA ZBÓJOWNIA, NIEGDYSIEJSZY PATRON WSZYSTKICH TERRORYSTÓW ŚWIATA (CO TO SIĘ MIELI ŁĄCZYĆ, ETC.), OBECNIE Z BRAKU KASY JEDYNIE TYCH PRZYNOSZĄCYCH JAK NAJBARDZIEJ DORAŹNE I KRÓTKOTERMINOWE KORZYŚCI… })

 4. tagore Odpowiedz

  11 kwietnia 2016 w 22:51

  Firmy których płatności na rzecz Rosji zajęto na pewno się cieszą,
  Air Frans będzie latał wokół Rosji ,a rakiety Francuzi kupią w USA.

 5. olek Odpowiedz

  12 kwietnia 2016 w 09:07

  spoko żabojady w zębach przyniosą ruskim tą kasę jak ruskie zaczną zajmować ich firmy ,które działają na terenie Rosji a to kwota dziesięć razy większa .Kij zawsze ma dwa końce.

  • Demon Odpowiedz

   12 kwietnia 2016 w 10:32

   Nie bojsa, Sasza. Nic Francuzi w zębach nosić Kacapom nie będą,
   chyba ,że wybiorą sobie na premiera D.Tuska.
   Na pohybel POpaprańcom !
   Na pohybel Mordorowi !

   • olek

    12 kwietnia 2016 w 12:56

    na pohybel chachle to idzie ten twój bolszewicki twór ,Ukraina .Widać,że dni jej są już policzone .Żabojady nie mogą przeboleć faktu,że musieli zapłacić za nie wywiązanie się z kontraktu . Gul im sakcze,że musieli sprzedać te dwa okręty Egiptowi za grosze i na dodatek Rosja jeszcze na tym zarobiła gdyż Egiptowi będzie dostarczać helikoptery i serwisować te jednostki.Jeszcze raz jak Rosja zacznie zajmować majątek firm Francuskich to dopiero będzie problem ,ale dla Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *