Estonia: Rosja przysyłała ludzi, by odgrywali nazistów

13 kwietnia 2017

2015: Dzień niepodległości Estonii. Czy w tłumie znajdują się rosyjscy prowokatorzy? Fot. .files

Rosyjska dezinformacja i destabilizacja w jednym – przypadek estoński.

Według estońskiego almanachu za rok 2016, opublikowanym w środę 12 kwietnia, sprawa jest poważna. Z okazji estońskich świat państwowych Rosjanie używali swoich ludzi, by odgrywali estońskich nazistów.


Najlepszym przykładem – czytamy w almanachu – jest niejaki Aleksiej Maksimow, na co dzień skinhead z Sankt-Petersburga, lubiący jednak również pohałasować na występach gościnnych.

W zeszłym roku w Talinnie pod pomnikiem poległych w bitwie pod Tannenbergiem Maksimow demonstrował przechodniom nazistowskie tatuaże.


Jak to się robi?

Dla Rosjan w sferze propagandy nie ma rzeczy niemożliwych, o czym tak doskonale, choć z daleka, pisał Eric Arthur Blair, znany jako George Orwell w „Folwarku Zwierzęcym” i „Roku 1984”.

I tak oto przywódca – bo to on pociąga za wszystkie sznurki – jednego z najbardziej szowinistycznych społeczeństw świata, szowinistycznych również w wersji imperialnej potępia innych za „odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne”.

Znana jest myśl – chyba Michalkiewicz pierwszy ją sformułował – że antysemitą nie jest ten, kto nie lubi żydów, ale ten, kogo nie lubią żydzi.

Podobnie z Moskalami. Nazistą/faszystą nie jest ten, kto paraduje ze swastyką i pod portretem Hitlera, ważne, by nie lubili go Rosjanie. Na przykład za odmowę uczestnictwa w „ruskim mirze”.

Bo proszę pana, jak ktoś nie chce być w ruskim mirze, to podważa znaczenie „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Fakt, że intelektualnie rzecz biorąc twierdzenie takowe jest żenujące, nie bardo Rosjan obchodzi.

Do rzeczy jednak!

Wiadomo i nie jest odkryciem Ameryki w konserwach, że mieli jednostkę kolaborującą z Niemcami. Był to tzw. Legion Estoński SS w sile batalionu, później zmontowano jeszcze brygadę.

No więc jest się do czego odwołać zwolennikom teorii o nazistowskich skłonnościach Estończyków.

Fakt, że narodowy socjalizm ludzie ci mieli prawdopodobnie – tak przypuszczam – w głębokim poważaniu, a jedyne, czego chcieli, to zrzucić z siebie jarzmo okupacji sowieckiej nikogo w Rosji nie obchodzi.

Na marginesie dodajmy, że żadna faktycznie istniejąca w przeszłości jednostka Waffen-SS nie jest potrzebna, by przyprawić komuś gębę nazisty.

Polacy nie wystawili dywizji SS-Zygmunt Waza? To nic! Przed wojną endeckie bojówki biły żydów na uniwersytetach, a tak w ogóle to Armia Krajowa czekała z bronią u nogi. I znowu: fakt iż wywołała największe powstanie antyniemieckie w okupowanej Europie nie żadnego znaczenia.

Wracając do Estończyków – choćby na wiecu patriotycznym żaden z nich nie miał przy sobie swastyki – Rosjanie „pomogą”. Dostarczą swoje konserwy, „titiuszki”, czy jak ich tam teraz się nazywa, by odegrali nazistów…

Bo przecież role w tym przedstawieniu zostały już rozpisane.

Dominik

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Estonia: Rosja przysyłała ludzi, by odgrywali nazistów

 1. SyøTroll Odpowiedz

  21 kwietnia 2017 w 14:30

  Proszę zrozumieć że jeśli chcemy dalej dążyć do otwartego konfliktu z FR to prorosyjskie-antyunijne titiuszki są dobre z ich punktu widzenia a antyrosyjsko-prounijne z naszej, każdy będzie miał swoje titiuszki ale im wystarczy że wytkną nam naszych proeuropejsko-antyrosyjskich aktywistów, ponieważ udowodnią w ten sposób że zniżyliśmy się do ich poziomu, a zatem nasza rzekoma wyższość etyczna jest mitem. I to właśnie się stało na Ukrainie, my wspieraliśmy naszych bo „proeuropejskich” aktywistów, oni swoich, ale to my z wyższego konia spadaliśmy, na oczach świata. Niedobrze się stało, że wojna domowa na Ukrainie wybuchła w trakcie trwania wojny domowej w Syrii.

  • Podlaszuk Odpowiedz

   21 kwietnia 2017 w 18:06

   Wojna domowa? Tak się teraz nazywa agresja hybrydowa na suwerenne państwo?

  • Peter Odpowiedz

   1 maja 2017 w 04:12

   Syf troll
   Nie lepiej mowic Wojna domowa w Rosji
   Panstwa Ukraina nie ma Ukraincy to sztuczny narod itp

 2. Łubianka Odpowiedz

  29 czerwca 2017 w 22:54

  Putin sie kończy i przestaje panować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *