Białoruski minister obrony: Rosyjska baza lotnicza nie ma sensu, są lepsze środki rażenia

23 października 2015

308405 23.04.2008 Российский авиационный комплекс радиолокационного дозора и наведения А-50 приземлился на авиабазе под Минском в ходе командно-штабной тренировки объединенной системы противовоздушной обороны СНГ. Иван Руднев/РИА Новости

Chociaż konsultacje dotyczące warunków rozmieszczenia rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi już się zakończyły, białoruscy wojskowi pracują nad innymi, bardziej skutecznymi sposobami ochrony granicy państwowej – powiedział Białorusi Andriej Rawkow w telewizji ONT.

„A jaki jest sens rozmieszczania na Białorusi bazy lotniczej? Na razie nie ma żadnego sensu”, – oświadczył minister.


Według Rawkowa zasadna byłoby decyzja o rozmieszczeniu w kraju innych „środków rażenia”.

„Nasi sąsiedzi, a szczególnie nowo wybrany , zwracają się do  , a oni się zgadzają rozmieścić cztery bazy dla różnych celów, między innymi bazę lotniczą w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Białorusią. A odpowiedź jest prosta: weźmy do siebie jakieś środki rażenia, które mogą na czas, w odpowiednim miejscu zniszczyć te obiekty? To będzie o wiele bardziej skuteczne niż baza lotnicza” – przekonywał Rawkow.


Minister dodał, że konsultacje w sprawie warunków rozmieszczenia rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi są już zakończone. Ostateczna decyzja należy do Aleksandra Łukaszenki, ale nie została jeszcze podjęta, a siły zbrojne nadal oceniają sytuację w regionie, żeby zorganizować jak najbardziej skuteczny sposób ochrony granic.

Dyskusje na temat utworzenia rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi powracają  jak bumerang od kilku lat. We wrześniu tego roku, po konsultacjach z Łukaszenką podpisał o utworzeniu bazy, a jego treść pojawia się na stronie internetowej Kremla.

Na kilka dni przed wyborami chcąc uspokoić nastroje społeczne, białoruski prezydent oświadczył, że „o planach stworzenia rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi nic nie wie. Mało tego, zarzekał się, że nikt z nim na ten temat nie rozmawiał. Zarzucił też Rosjanom, że temat bazy traktują jako wrzutkę medialną, żeby mu zaszkodzić w relacjach z Zachodem.

Ale w dniu wyborów prezydenckich na Białorusi – 11 października, gdy już piątą kadencję miał w kieszeni, zrelaksowany po raporcie szefa służb, który uspokoił go, że żadnych zamieszek powyborczych nie będzie, złagodził swoje stanowisko. Oświadczył, że być może Rosja ma jakieś informacje o zagrożeniach, których nie posiada on, i obiecał porozmawiać z Putinem na temat stworzenie bazy lotniczej.

Następnego dnia, 12 października, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij , zakwestionował wersję Łukaszenki i powiedział, że i Łukaszenka omawiali temat bazy lotniczej i będą najprawdopodobniej kontynuować dyskusję na szczycie w Kazachstanie 16 października. Jednak po szczycie, Pieskow powiedział, że w trakcie dwustronnego spotkania Putina i Łukaszenki na szczyt i EWEA kwestia utworzenia bazy lotniczej nie została naruszona.

protestują przeciwko pojawieniu się nowej rosyjskiej bazy wojskowej w ich kraju. 4 października na Placu Wolności w Mińsku odbył się masowy .

23 października sąd w Mińsku rozpatrywał sprawy uczestników tego protestu. Zastępca przewodniczącego ruchu „O Wolność!” Jurij Hubarewicz został ukarany grzywną w wysokości 20 podstawowych jednostek (równowartość około 200 USD). Przed sądem ma dziś stanąć przewodniczący partii BNF Alieksiej Janukiewicz. Politycy oskarżeni są o udział w nielegalnej imprezie masowej. Wcześniej grzywnami zostali ukarani Anatolij Labiedźka, Mikołaj Statkiewicz, Wiaczesław Siwczyk, Aleś Maraczkin, Uładzimir Niaklajeu, Aleś Taustyka Aleksander Mech i Maksim Winiarski.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Białoruski minister obrony: Rosyjska baza lotnicza nie ma sensu, są lepsze środki rażenia

 1. SyøTroll Odpowiedz

  23 października 2015 w 12:53

  To jakiś idiota, skoro w odróżnieniu od naszych polityków i społeczeństwa, woli „środki rażenia”, zamiast baz wojsk Wielkiego Brata.

 2. PrawdziwyPolak Odpowiedz

  23 października 2015 w 13:07

  Hahaha, dostaliście kopa w dupę od Łukaszenki ruskie psiesyny. Porwijcie się chociaż na kurz na bucie natowskiego żołnierza, to moskwę będziecie zbierać na szufelkę:) Do kogo z tym kamieniem łupanym komunałkowa hołoto?

  • olek Odpowiedz

   24 października 2015 w 18:05

   człowieku ubogi umysłowo ten kołchożnik je z ręki Putina .Gdyby nie poparcie Putina dawno by poszedł na szczaw .Widać,że łykasz takie brednie i ten teatr jaki odstawia ten kołchożnik jak bocian żabę .Przekonasz się,że będzie ruska baza i inne jeszcze rzeczy ,ale cóż dla „użytecznych idiotów” taki teatr jest potrzebny i oni to wiedza.

 3. miki Odpowiedz

  23 października 2015 w 16:52

  On tych ruskich baz u siebie ewidentnie nie chce 🙂

 4. bolo Odpowiedz

  23 października 2015 w 18:18

  Ruskim potrzebna jest baza lotnicza na Białorusi nie po to aby atakować z niej NATO(To można robić ze Smoleńska). Oni potrzebują bazy aby szybko przerzucić tysiące uzbrojonych po zęby zielonych ludzików gdyby Białorusini zaczęli sie stawiać zbyt bardzo.

  • observer48 Odpowiedz

   23 października 2015 w 21:25

   Dokładnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *