Białorusini przestali się bać. W Mołodecznie ludzie wyszli na ulice

10 marca 2017

„Niech żyje wolne miasto !”, „Wierzymy, możemy, zwyciężymy!” – takie hasła słychać dziś na ulicach .  Pomimo ogłoszonego przez Łukaszenkę na egzekwowanie podatku „od darmozjadów”, straszenia „prowokacjami”, oraz wyrokami skazującymi na organizatorów protestów, mieszkańcy wyszli 10 marca na marsz „darmozjadów”.


Mieszkańcy Mołodeczna zgromadzili się na placu przed budynkiem miejskiego komitetu wykonawczego, następnie przeszli pod siedzibę urzędu podatkowego, na drzwiach którego przybili kartkę z żądaniami wobec władzy.


Władze miasta włączyły głośną muzykę by zagłuszyć protestujących. Obecny na marszu lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej próbuje się przebić. Zaprosił wszystkich na marsz do Mińska na 15 marca.

Jak informowaliśmy 9 marca, białoruski przestraszył się eskalacji protestów i zapowiedział, że choć rząd nie wycofa się z kontrowersyjnego dekretu nakładającego na osoby niepracujące zapłacenia podatku „od pasożytnictwa”, ale ci, którzy go nie zapłacili mogą spać spokojnie, bo nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności w tym roku. Swoją decyzję prezydent ogłosił w czwartek na posiedzeniu rządu.

Przypomnijmy, 17 lutego w Mińsku odbyła się pierwsza wielotysięczna Białorusinów, którzy domagali się anulowania dekretu o „pasożytnictwie” i przeprowadzenia nowych wolnych wyborów. Demonstranci dali władzom miesiąc na wypełnienie żądań.

W kolejnych dniach potężne protesty odbyły się we wszystkich największych miastach Białorusi. W Homlu, na ulice wyszło kilka tysięcy osób. Równie liczne protesty miały miejsce w Brześciu. W ich konsekwencji aresztowano i skazano organizatorów i uczestników protestów.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Białorusini przestali się bać. W Mołodecznie ludzie wyszli na ulice

 1. księciunio Odpowiedz

  10 marca 2017 w 20:05

  No to Baćka może mieć problem trzymam kciuki za bratnim narodem Białoruskim.

 2. profesor Odpowiedz

  11 marca 2017 w 03:43

  Ludzie, wychodźcie na ulice!

 3. Jan Odpowiedz

  11 marca 2017 w 17:38

  Przypomina się taki bon mot: „Huston we have a problem”. Ciekawe, czym się skoczy. Baćka, to jedno, ale czto budiet z s Koliu. Tkei piękny mundurek, tak człopczyk krasiwo salutuje a tu mu zabiorą pistolecik.

 4. SyøTroll Odpowiedz

  13 marca 2017 w 11:12

  Czasy i idee się zmieniają, metody pozostają te same. 5 wieków temu pewien „rewolucjonista” przybił kartkę z 95-cioma tezami na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Obecnie nowi przybijają swoje żądania na drzwiach urzędu podatkowego. Na pewno wszyscy zobaczą.

 5. ania Odpowiedz

  14 marca 2017 w 21:57

  Baćka zły, ale jeżeli poproszą Amerykę o pomoc, to na zdrowie im też nie wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *