Białoruś pod lupą papieża Franciszka

14 listopada 2017

Wiedza papieża Franciszka na temat sytuacji na Białorusi jest bardzo szczegółowa, wręcz detaliczna, przekonuje nuncjusz papieski na Białorusi Gabor Pinter. Wysłannik stolicy piotrowej mógł się o tym przekonać kilka dni temu podczas audiencji w Watykanie. 

10 listopada 2017 na Białorusi abp Gabor Pinter został przyjęty na audiencji w Watykanie przez papieża Franciszka. Po powrocie na podzielił się swoimi wrażeniami z dziennikarzami. Z relacji nuncjusza wynika, że podczas omawiano różne kwestie, w tym ewentualną wizytę Papieża na Białorusi, pisze portal katolik.life.


– Mogę potwierdzić, że rozmawialiśmy także o tym. Zapewniam Państwa, że ciężko pracujemy, żeby się odbyła. Chcę prosić wszystkich o modlitwę w tej intencji, ponieważ sytuacja nie jest zupełnie idealna, ale mamy nadzieję, że wkrótce nadejdzie ta chwila. Wszyscy na to czekają, wszyscy tego chcemy – dodał hierarcha.

Według arcybiskupa Pintery, audiencja przeszła w bardzo ciepłej i pozytywnej atmosferze. wywarł ogromne wrażenie na swoim dyplomatycznym przedstawicielu z racji głębokiej znajomości sytuacji panującej na Białorusi.


-Ku mojej wielkiej radości Papież jest bardzo dobrze poinformowany na temat Białorusi. Oczywiście zdawałem sobie z tego sprawę, ponieważ w zeszłym roku rozmawialiśmy z nim po mojej nominacji i miałem okazję się upewnić, że jest doskonale zorientowany. Ale tym razem uderzył mnie fakt, że jego wiedza jest aż tak bardzo szczegółowa i detaliczna. Papież z wielką uwagą obserwuje wydarzenia na Białorusi – zapewnił nuncjusz apostolski.

Czy dojdzie do wizyty Ojca świętego na Białorusi? Zaproszenie wystosowała zarówno wspólnota katolików Białorusi, jak również sam Aleksander Łukaszenka podczas wizyty w Watykanie w maju 2016 roku.

-Proszę przyjechać do nas. Otrzymacie u nas tyle sił i zdrowia, jak w żadnym innym miejscu na świecie– powiedział prezydent.

Ale w tej kwestii to nie dyktator decyduje, ale Moskwa. Białoruscy prawosławni, którzy stanowią zdecydowaną większość mieszkańców tego kraju należą do Patriarchatu Moskiewskiego.  Bez akceptacji patriarchy Cyryla, miejscowy prawosławny episkopat nie ma prawa by wydać zgodę na przyjazd papieża.

Brana jest pod uwagę wspólna wizyta papieża i patriarchy na Białorusi, co podkreślałoby obecność i rolę obu tych Kościołów w życiu duchowym białoruskiego narodu.

Kresy24.PL/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białoruś pod lupą papieża Franciszka

  1. na logike Odpowiedz

    14 listopada 2017 w 21:15

    i to jest clou bez zgody Moskwy- nic dodać nic ując

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *