Amerykańska broń dla Gruzji i Ukrainy

24 listopada 2017

Amerykański Departamentu Stanu wydał pozytywną decyzję w sprawie sprzedaży władzom w Gruzji rakiet i wyrzutni za 75 mln dolarów, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego zarekomendowała prezydentowi Donaldowi Trumpowi przekazanie przeciwpancernych pocisków Ukrainie w ramach grantu na uzbrojenie o wartości 47 mln dolarów.

  może otrzymać maksymalnie 410 pocisków Javelin oraz 72 wyrzutnie, 10 trenażerów do szkolenia podstawowego i 70 pocisków treningowych. Łączna wartość takiego kontraktu to maksymalnie 75 mln dolarów. Na Ukrainę mogą natomiast trafić Javeliny o wartości 47 mln dolarów. Przypomnijmy, że w 2016 roku sprzęt takiego typu trafił na wyposażenie armii estońskiej. Wiceminister obrony narodowej RP Michał Dworczyk mówił w październiku, że Javelinami jest zainteresowana także Polska. Miałyby trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.


Oprac. MaH, Defence24.pl

fot. dvidshub.net, Wikimedia Commons, CC


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

23 odpowiedzi Amerykańska broń dla Gruzji i Ukrainy

 1. artur Odpowiedz

  24 listopada 2017 w 17:42

  Przed drugą wojną światową amerykańscy i brytyjscy banksterzy wspierali hitlera i wszyscy wiemy jak to się dla nas skończyło, dzisiaj mamy powtórkę z rozrywki. Usa i izrael promują neobanderyzm na ukrainie i teraz państwo które buduje swoją tożsamość na kulcie zbrodniarzy mordujących Polskie dzieci i kobiety wspierają bronią – Polacy znowu pójdą do dołu lub obozu.

  • roza Odpowiedz

   25 listopada 2017 w 16:37

   NIE TYLKO ameyrkanscy i brytyjscy.Bankow byly tysiace-takze w niemczech- i wiekszosc z nich czulaby sie zaszczycona udzieleniem pozyczki hiterowi-chlop mial „dobra prase” na zachodzie,wiele srodowisk bylo nim zachwyconych.Mimo tego kasa hitlera byla w 1939 pusta- pierwsza rzecza,ktora robil w napadnietych krajach byly grabieze bankow.
   WOJNA NIE WYBUCHLABY W 1939, GDYBY NIE POMOC SOWIETOW-PO TRAKTACIE W RAPALLO WSZYSTKIE SUROWCE DO ZBROJENIOWKI; PRODUKTY ZYWNOSCIOWE BYLY SCIAGANE Z ROSJI:TO ROSJA UDOSTEPNIALA NIEMIECKIEJ ARMII- OGRANICZONEJ TRAKTATEM WERSALSKIM-POLIGONY SZKOLENIOWE.

 2. nn Odpowiedz

  24 listopada 2017 w 18:25

  Fiu-fiu! Tych Javelinów to się Rosjanie boją jak ognia piekielnego. Sygnał jest dla nich jasny- wasze 700 czołgów można błyskawicznie przekształcić w dymiącą kupę złomu. Nie darmo przy każdym zaostrzeniu sytuacji nad Donbasem pojawia się samolot bezzałogowy rozpoznania strategicznego GlobalHawk.

  • observer48 Odpowiedz

   24 listopada 2017 w 20:40

   @nn
   Za $47 milionów można kupić 500 Javelinów i 40 CLU.

   • Adr

    25 listopada 2017 w 15:43

    Nie każdy pocisk nawet w tak zawansowanej broni trafi.
    Nie każdy mimo skutecznej głowicy zniszczy czołg w takim stopniu żeby nie nadawał sie do naprawy a ,,zniszczony czołg to spalony czołg”.

    W reszcie jak powiedział Sosabowski do Montyego przed M-G
    ,,A Niemcy ? ” npl też nie będzie stał z założonymi rękoma.

    Artyleria,piechota , snajperzy, śmigłowce wszytko to będzie polować na obsługi PPK, środki rozpoznania jak bezzałogowce będą chronić czołgi które nie działaja same ale w związkach broni połaczonych.
    W dłuszej perspektywie trzeba jeszcze wziąść pod uwagę systemy aktwynej obrony pojazdów.

    Gruzini przy skanalizowanym terenie górskim są jeszcze w stanie nasycić potencjalne kierunki ataku Jevelinami.

    Ukraińcy przy ogromnej rozciągnietej granicy niczym Polska w 1939 NIE.

    W ich wypadku może to co najwyżej zmienić taktyczną sytuacje w Donbasie ale nie zmienia zasad gry w wymiarze strategicznym.

   • observer48

    26 listopada 2017 w 10:53

    @Adr
    Średnia przetrwania kacapskiego czołgu na współczesnym polu walki to około 45 minut. Celność Javelinów to około 98.5%, a zdolności uderzeniowe to poziomo w bok czołgu, pod kątem 45 stopni między wieżyczkę i podwozie, oraz niemal pionowo z góry w komorę amunicyjną za wieżyczką czołgu, co dla najnowszych kacapskich czołgów równa się doszczętnemu rozwaleniu czołgu i rozniesieniu na drobne szczątki jego załogi. Zdolność penetracji kombinowanego wybuchowego pancerza reaktywnego i stalowego to do około 1100 mm.

   • Adr

    26 listopada 2017 w 14:32

    @observer

    45 minut jak to obliczyłeś ? W Donbasie czy Syrii rosyjskie czołgi były niszczone w 45 minut ? Ukraińskie wywodzące się z ZSRR też maja 45 minut ?

    A jaki jest czas życia obsługi PPK ?
    Są niesmiertelni ? Nie widoczni dla kamer dronów, odporni na ostrzał artylerii i snajperów ? Rozpływają się wpowietrzu po wystrzeleniu pierwszej rakiety ?

    98,5 % na podstawie katalogów reklamowych producenta ? Tak samo jak Spike który wykorzystuje WP (poknał w przetargu Jevelina) broń ulega awarii , traci się kontakt z wystrzelonym pociskiem, nie mwiąc o odziaływaniu npla.

    ,,Poziomo w bok czołgu pod kątem 45 stopni”?
    Myślałem że top attack w górny pancerz który jest najsłabszy,co by tłumaczyło czemu jest to obok Spika jeden z najskuteczniejszych tego typu systmów na świecie grujacy nad np rosyjskim Kornetem i Metysem (z laserowuym systemem naprowadzania podtniejszym na zakłócenie niż optyczne głowice Spika i Jevelina-ale też mozna zakłocic z wykorzystaniem najnowszych APS-ów klasy soft kill). Nie mówiąc juz o wyzszści nad ukraińskimi PPK na poziomie z lat 80.

    Świetna broń jesli jest częścia systemu-systemów, i jest wprowadzona masowo.
    Ale na Ukrainie nie jest . A Rosjanie nie są tak wrażliwi na straty , żeby kilkadziesiąt zniszczonych maszyn ich zatrzymało.

    40 wyrzutni -cześć zostanie zniszczona przed wejściem do walki, częśc w trakcie walki
    z 500 pocisków nie wszystkie będą niezawodne.

    Piszesz Observwerze naiwnie jak człowiek wychowany w komunistycznej propagandzie.

   • nn

    26 listopada 2017 w 16:49

    @Adr

    Rosja wyekspediowała do Donbasu głównie czołgi starszych wersji T-72 i T-64 trzymając się swej narracji, że sprzęt pochodzi z zasobów ukraińskich ( zdobyczny, lub ze stanów magazynowych). Nawet buriaccy urlopowicze dosiadali starszych wersji. Było trochę doniesień o T-90 i T-72B3, kilka nawet zniszczono. Jeden czy dwa Ukraińcy zdobyli i znowu utracili ale trzon stanowią właśnie starsze generacje. Dostarczenie Javelinów nie zmieni sytuacji strategicznej, ale o te pociski Ukraińcy starali się od początku konfliktu i fakt znacznie podbuduje ich morale.

   • observer48

    27 listopada 2017 w 00:59

    @Adr
    Zgadzam się co do tego, że jest to „świetna broń jesli jest częścia systemu-systemów, i jest wprowadzona masowo.” Średni czas 45 min. „przeżycia” czołgu na współczesnym polu walki zakłada się przy właśnie współdziałaniu Javelinów, pocisków ppanc Hellfire odpalanych z helikopterów i ognia rakietowego z wyrzutni MLRS w rodzaju M270.

    W Donbasie, gdzie większość kacapskich czołgów ukrywa się w gęsto zaludnionych miastach, celne do 50 cm Javeliny to doskonała broń, a dwuosobowe zespoły mające do dyspozycji samochody terenowe są praktycznie nie do lokalizacji, czy trafienia, szczególnie gdy po odpaleniu dwóch, czy trzech pocisków w ciągu dwóch minut „zamilkną” na kilka godzin. Wiecznie pijani i naćpani terroryści w Donbasie nie mają narzędzi do szybkiej lokalizacji CLUs, nie wspominając już o amunicji wystarczająco celnej, aby w takie zespoły trafić.

   • Adr

    27 listopada 2017 w 22:04

    Pod warukiem ze do smigiel z helfierami nikt nie Strzela.A pezeciez prymitywna iracka opl w 2003 pod karbala uszkodzila caly pulk 30 apachy, w cwiczeniach na drawsku polskie osy tez wyeliminowaly wiekszosc maszyn, rosyjskie systemy sa jedna dwie generacje do przodu . A mrls nie sa narazone na ogien kontrbateryjny, a wspolprace z nimi systemy rozp na np ruskie wre. Co do piero muwic o ukraincach. Nie wiem w czym trudniejsze jest namuerzenie technicalsa od np bmp. Na pewno nie zapewmia on zadnej ochrony. SZU z jevelinem czy bez nie sa przeciwnikiem dla Rosjan w pelnoskalowym konflikcie. W obecnie trwajacych pozycyjnych niskoskalowych walkach jest to plus.

   • observer48

    30 listopada 2017 w 09:49

    @Adr
    Sądząc po polskiej ortografii, a raczej jej żenującą nieznajomością podejrzewam, że mamy w przypadku „Adr” do czynienia albo z kacapskim trollem, albo pospolitym nieukiem.

 3. historyk Odpowiedz

  24 listopada 2017 w 18:31

  @artur>opowieść o bankierach to bujda na resorach. To zbrodnicza Rosja napadła na Gruzję i Ukrainę a Jeveliny to broń przeciwpancerna i defensywna, więc twoje wypociny nadają się do sedesu. Dla przypomnienia to Niemcy przyczyniły się do powstania zbrodniczego czerwonego systemu i ich porozumienie doprowadziło do II WŚ

 4. artur Odpowiedz

  24 listopada 2017 w 19:13

  To powiedz skąd hitler miał pieniądze na masową produkcję broni. Kompletnie nie zrozumiałeś tego co napisałem, tylko powtarzasz jakieś frazesy rosja zła ameryka dobra, chyba jesteś jakimś trollem. Banderowska ukraina jest dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem takim jakim były hitlerowskie niemcy, tak jak przed drugą wojną te hitlerowskie niemcy były wspierane przez amerykańską i brytyjską finansjerę tak ukraina odgrywa dzisiaj rolę przedwojennych niemiec i też jest przez nich wspierana.
  Gdyby merkel nazwała ulicę w Berlinie imienim adolfa hitlera i karała każdego kto twierdzi że był zbrodniarzem karą więzienia to co byś powiedział. Taką sytuację mamy obecnie na ukrainie.

  • ltp Odpowiedz

   24 listopada 2017 w 21:51

   Miedzy innymi z ograbienia obywateli pochodzenia żydowskiego

  • peter Odpowiedz

   25 listopada 2017 w 00:25

   Wspolpraca ZSSR Niemcy 1918 1933 Poczytaj
   http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-23b64cd4-9c66-4c1f-b835-9df0fab01c89/c/zn_16_2015_3.pdf

  • peter Odpowiedz

   25 listopada 2017 w 00:27

   http://www.vaterland.pl/plany_dalszej_wspolpracy_niemiecko_radzieckiej_po_pakcie_ribbentrop_molotow.html

   A tu masz juz za Hitlerka

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   25 listopada 2017 w 16:49

   artur vel aztek anonimow vel hris. vel moskwa tylko wyzwala…dla lublu dengi niet rodinu….
   PODAJ ZRÓDŁO tych kacapskich rewelacji…POTRAFISZ?

   drugie: poczytaj zestawienie budżetu niemiec i moskali za lata 1933 – 1938 i zródła jego finansowania w kapitalnej książce Mariana Zagórniaka ,,sytuacja militarna europy w okresie kryzysu politycznego1938″.

   niemcy finansowali większość wydatków w tym okresie – 60 miliardów marek za pomocą kredytu wewnętrznego.
   kacapia zagłodziła ok 8-10 milionów w tym 6-7 milionów ukraińców, w gułagu jako niewolnicy pracowało 12 milionów, zaś pokojowe wydatki sięgały 30 pkb….armia, szkolenie i uzbrojenie miały charakter tylko ofensywny.
   cały świat miał ok. 10 000 czołgów a pokojowa kacapia 22 000……

   z ukrainą mamy w miare normalne kontakty w przeciwieństwie do relacji z moskwą.
   Ukraina jest słaba, wydaje 2.5 miliarda dolarów na wojsko a moskale 66 miliardów tylko jawnego budżetu, plus 15 miliardów na gwardię narodową i paramilitarne plus wojska kolejowe i budowlane- 180 tys. żołnierzy ma gwardia narodowa. armia 945 tys. TAK JAK sputnik USIŁUJESZ NAS ZAINFEKOWAĆ kacapską PROPAGANDĄ ŻE TO UKRAIŃCY,GRUZIMI,MAŁODAWIANIE STANOWIĄ ZAGROŻENIE DLA ŚWIATA A POKOJOWA MOSKWA NAS broni…piszesz z polski, elektoracie totalnej targowicy.

   pamiętaj, czas panstwa teoretycznego, słabego, kończy się i państwo upomni się o swoje.

   ps: jak fejsowo-internetowa grupa ,,bękarty putina” niszczy prawicę : https://youtu.be/MOKYq10Vrws

   oraz JAK DZIAŁAJĄ ROSYJSCY SZPIEDZY w POLSCE? | Magazyn Śledczy Anity Gargas https://youtu.be/LHpeRxjK66Q
   przepraszam za wersję.

   to jest walka pomiędzy obozem zmian typu 3 maja I 4 RP. kontra totalna targowica przeciw silnemu państwu
   JAKIE CELE MA III RP? CO ZADEKLAROWAŁ SCHETINO? WALKA Z TYMI KTÓRZY WALCZĄ Z KORUPCJĄ, ALKA Z IPN BO PAMIĘTA O KORZENIACH ELIT III RP I DECDENTRELIZACJA PAŃSTWA….LIBERUM VETO NA KAŻDYM POZIOMIE…CZY POD TYM PODPISUJĄ SIĘ INTELIGENTY EUROPEJSKIE?

   • artur

    26 listopada 2017 w 02:41

    Nie jestem trolem a Polakiem, wyjaśnij mi dlaczego jeden z najbogatszych żydów w europie promuje za wiedzą i zgodą usa, izraela i przy milczeniu polskiego rządu – antypolską ideologię.
    Ja mam trzeźwe spojrzenie, rosja nie jest święta, jednak my zawsze byliśmy ofiarami i pionkiem w grze dużych mocarstw, czemu teraz miałoby być inaczej.

 5. roza Odpowiedz

  25 listopada 2017 w 17:17

  sa to oczywiscie najbardziej znane nazwiska darczyncow hitlera- jest ich o wiele wiecejwiecej

  • roza Odpowiedz

   25 listopada 2017 w 18:22

   i jeszcze jedno-J.P.Morgan pozyczal pieniadze niemcom na splate reparacji(nie nadazali a byli ponaglani) wojennych dla francji,wloch,belgii i anglii.Owe kraje otrzymaly razem w latach 1924-1931 36 miliardow marek.W tym samych latach J.P.Morgan otrzymal 33 miliardy marek Z SAMYCH ODSETKOW!

 6. roza Odpowiedz

  25 listopada 2017 w 23:31

  Dlatego wiemy co nas czeka, mimo tego,ze cala prasa pisowska plakala tydzien ze szczescia po sprowadzeniu przez morawieckiego J.P.Morgan do Polski.

 7. koza Odpowiedz

  28 listopada 2017 w 09:45

  Czy nie zapomnieliście, że wasze rozprawy dotyczą pomocy wojskowej dla Ukrainy i Gruzji. Każdy z Was chce się popisać jakąś tam wiedzą. Tzw pole walki weryfikuje każdą broń. Ale zawsze lepiej mieć w zanadrzu cokolwiek niż stać i płakać bo ma się tylko kamienie.

 8. VOX15 Odpowiedz

  16 maja 2018 w 23:08

  Jak zwykle działa tu banderowska V kolumna . Kacapy mnie nie interesuja ,tylko wyposażanie w bron banderowskie wojska ,które mogą skierować tę bron w nasze czołgi nad Bugiem i Sanem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *