Abramowicz nie może wjechać do Wielkiej Brytanii

22 maja 2018

Jeden z największych rosyjskich oligarchów, inwestujący i posiadający nieruchomości również w Wielkiej Brytanii, właściciel londyńskiego klubu Chelsea, nie dostał nowej wizy do Wielkiej Brytanii i niewiele wskazuje na to, by miał ją uzyskać w najbliższej przyszłości. To efekt nowych obostrzeń brytyjskich uderzających w majętnych Rosjan.

był posiadaczem specjalnej wizy dla inwestorów. Brytyjskie prawo przewiduje taką możliwość, że kto zainwestuje w Wielkiej Brytanii minimum 2 mln funtów, dostaje wizę na 40 miesięcy. Beneficjentami tego rozwiązania są między innymi właśnie oligarchowie i biznesmeni rosyjscy, którzy upodobali sobie Wielką Brytanię jako „drugi dom”. Jedni, jak Abramowicz, są bliscy Kremlowi, inni uciekają z pieniędzmi z Rosji.


Jednak sytuacja zaczęła się zmieniać nie tyle po agresji Rosji na Ukrainę i pogorszeniu relacji -Zachód, co po ataku na byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę w Wielkiej Brytanii. Co prawda, obostrzenia dla wiz inwestorskich obowiązują właśnie od lat 2014-15, ale w ostatnich miesiącach brytyjskie władze zaczęły je bardzo skrupulatnie stosować.

Obostrzenia dotyczą przed wszystkim konieczności wykazania przez wnioskodawcę, skąd pochodzi majątek, czy jest legalny. Drobiazgowe sprawdzanie, czy pieniądze na inwestycje pochodzą z legalnego źródła spowodowało, że liczba podań o takie wizy spadła aż o 84 proc. Jeśli nie liczyć tych, którzy zrezygnowali, na razie Roman Abramowicz jest jedynym rosyjskim oligarchą, który zderzył się z problemem z odnowieniem brytyjskiej wizy. Choć informacje o jego kłopotach są nieoficjalne, publicznie odniósł się do nich rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że rosyjscy biznesmeni mają do czynienia z różnymi przejawami niesprawiedliwego i nieprzyjaznego traktowania.


Wiza Abramowicza wygasła 1 kwietnia i złożył wniosek o jej przedłużenie. Obecnie Roman Abramowicz przebywa w Rosji.

Abramowicz dziś inwestuje w przeróżne firmy i branże, nie tylko w Rosji, ale jego najważniejszą firmą jest Norylski Nikiel, a majątku dorobił się na branży surowcowej i energetycznej.

Warto dodać, że Abramowicz został wpisany przez amerykański rząd na listę osób uznawanych za powiązanych z Kremlem, nad którymi wisi groźba amerykańskich sankcji. Ale na razie to groźba, bo akurat wobec niego Amerykanie jeszcze nie nałożyli sankcji.

Oprac. MaH, independent.co.uk, money.pl

fot. Marina Lystiewa, GFDL 1.2

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Abramowicz nie może wjechać do Wielkiej Brytanii

 1. Wron Odpowiedz

  22 maja 2018 w 22:28

  Amerykanie nie będą ruszali Żydów.

  • peter Odpowiedz

   23 maja 2018 w 21:49

   Wron USA nie beda ruszac Zydow bo tacy jak ty ich w tym wyreczaja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *