W 1928 r., „ Życie Nowogrodzkie” pisało: – dnia 31 stycznia, wtorek
Karnawał w Wołożynie. Dnia 1 lutego odbędzie się w koszarach policji zabawa podoficerów KOP, zaś 4 lutego odbędzie się bal oficerów 28 baonu K.O.P.
– dnia 7 lutego, wtorek
4 bm w pięknie przystrojonych salach pałacu hr. Tyszkiewicza urządziło dowództwo 28 baonu K.O.P., bal, na który przybyło licznie reprezentowane okoliczne ziemiaństwo. Zabawa o nadzwyczaj miłym charakterze przeciągnęła się do rana.
– dnia 13 lutego, poniedziałek
W Wołożynie zatrzymano Botha Zygmunta, który nielegalnie przeszedł granicę z Rosji sowieckiej. Był poszukiwany – tajny kurier Kominternu, Moskwa – Warszawa – Berlin.
– dnia 20 lutego, poniedziałek
Zebranie organizacyjne Związku Strzeleckiego w Nalibokach. W Nalibokach pow. Wołożyńskiego w lokalu Urzędu Gminy odbyło się zebranie organizacyjne Związku Strzeleckiego zwołane przez komendanta obwodu na powiat wołożyński Płachty Kwiatkowskiego. W skład Związku weszli, jako prezes Chilicki Bolesław, kierownik kulturalno – oświatowy Wojciech Kwikliński, (Gumiński) kierownik miejscowej szkoły powszechnej, jako sekretarz Grygorcewicz Mieczysław, skarbnik Maria Basiurówna.(Baszurówna) Na członków zgłosiło się 18 osób.
PS. Podane błędnie nazwiska z artykułu z zebrania ZS w Nalibokach, zweryfikowano w wyniku rozmowy z p. Marią Chilicką z Naliboków.
– dnia 12 lutego, nr 6
„Huragany na Nowogródczyźnie”
Tym razem największe straty poniósł pow.stołopecki, gdzie jest cały szereg ofiar w ludziach gdyż szalały tam trąby powietrzne, zabity został Hryhorowicz ze wsi Bochany gm. stołpeckiej. W tejże wsi są trzy osoby ciężko ranne i dotychczas nieprzytomne. Doszczętnie zniszczone 16 gospodarstw, zasiewy grad wybił kompletnie, zabite 2 konie i 2 sztuki bydła. Siła wiatru była tak duża, że kamień o średnicy 1 m został wyrwany z ziemi i przeniesiony 200 m. We wsi Zasule trąba powiterzna rozwaliła 5 budynków, został zabity 1 koń. Kompletnie zostały zniszczone zasiewy we wsi Kuczkuny, Jabłonówce i przyległych zaściankach. W gminie rubieżewickiej trąba powietrzna porwała 4 budynki, które formalnie frunęły, grad w gminie tej wyrządził również dotkliwe straty a ulewa zerwała most i pozrywała groble.
– z dnia 15 lipca, nr 9. W Nieświeżu. Seminarium nauczucielskie w Nieświeżu mieszczące się w zamku Radziwiłłów, miało być usunięte z dniem 1 lipca br z zajmowanego dotąd lokalu. Pan Wojewoda uzyskał zgodę ks. Radziwiłła na dalsze pozostanie seminarium w zamku.
– z dnia 15 lipca, nr 9. „Wielki pożar” Telefonowano nam z gminy lubczańskiej: wczoraj ok. godz. 16.00 wybuchł pożar we wsi Kupisku i zniszczył 10 domów, 3 stodoły, 7 chlewów i 4 spichrze. W ogniu zginęły 2 cielęta i 1 wieprz. Wysokość strat jeszcze nie ustalona.Ogień wybuchł podobno z powodu rzucenia na slomę zapałki przy zapalaniu fajki. ( wojt gminy lubczańskiej Stefan Kot).
– 19 lipca, nr 13. „Bójka na sierpy”. Antoni Łomako, oraz Jan i Maria Dubatowkomowie (?) ze wsi Aleksicze gm. dereczyńskiej powiatu słonimskiego wszczęli bójkę na sierpy w rezultacie której małżonkowie pojechali do szpitala: Małżonek z dziurą policzka i kilku innemi na plecach oraz bez połowy ucha, a małżonka z rozciętą głową. Pan Antoni Łomako syt chwały spoczął na laurach w areszcie.
Wybrał i zredagował: Stanisław Karlik
(1) Życie Nowogródzkie 1928 rok. (W:) Pracownia mikrofilmów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
2 komentarzy
Halina Nawrocka
25 stycznia 2014 o 04:04Poszukuje śladów mojej Babci Nadiezdy z Sienokosowych Klosza.nyla lekarzem chirurgiem i akuszerem w Baranowiczach
Sergey Romanov
17 maja 2020 o 19:04Halina, there’s some information about your grandmother here: http://katynfiles.com/content/rgva-oop.html