1862 – otwarto Kolej Warszawsko – Petersburską, drugą linię kolejową na ziemiach polskich, budowaną 11 lat. Pierwszy skład osobowy wyruszył w drogę 18 maja.
Trasa kolei to: Petersburg – Gatczyna – Ługa – Psków – Dźwińsk – Wilno – Białystok – Łapy – Warszawa. Przeczytaj o początkach kolei petersburskiej w Polsce.
1772 – we Lwowie urodził się Jan Krukowiecki – polski dowódca wojskowy, generał, uczestnik wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego.
1784 – we Lwowie urodził się Wacław Seweryn Rzewuski – polski podróżnik, orientalista, poeta, znawca koni. Zginął w 1831 r. w Powstaniu Listopadowym.
1824 – urodził się Juliusz Kossak – polski malarz, rysownik, ilustrator. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Uczył się u Bazylianów, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1899 r. Przeczytaj więcej o Juliuszu Kossaku.
1864 – urodził się Władysław Leon Grzędzielski – polski prawnik, polityk, minister aprowizacji, członek Komisji Rządzącej dla Galicji. Zmarł w 1925 r. we Lwowie.
1867 – w drewnianym kościele św. Kazimierza w Sorokpolu został ochrzczony Józef Piłsudski.
1869 – urodziła się Maria Wojciechowska – żona prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego, córka właściciela Łabiejek i Kupryszek koło Giedrojć w województwie wileńskim, koleżanka z czasów szkolnych Józefa Piłsudskiego. Ukończyła Maryjski Instytut w Wilnie, najwyższe dostępne wtedy wykształcenie dla kobiet. Zaangażowana w pracę konspiratorską, była kurierką PPS. Zmarła w 1959 r.
1900 – we Lwowie urodził się Stanisław Piasecki – polski pisarz. Brał udział w walkach o Lwów w latach 1918-19 i w wojnie polsko – bolszewickiej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz prawo w Poznaniu. Członek Młodzieży Wszechpolskiej. W 1935 r. roku założył własny tygodnik literacko – artystyczny „Prosto z Mostu” o orientacji nacjonalistycznej. Rozstrzelany przez Niemców w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej w 1941 r.
1921 – w Zielonej k. Wilna urodził się Tymoteusz Karpowicz – polski pisarz, tłumacz, czołowy twórca poezji lingwistycznej, uznawany za ostatniego wielkiego modernistę. Zmarł w 2005 r.
1939 – po przejęciu Wilna od sowietów władze litewskie zlikwidowały Uniwersytet Wileński – trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych w Europie Wschodniej.
1978 – zmarła Danuta Baduszkowa – polska reżyserka teatralna, tancerka, pedagog, twórczyni i wieloletnia dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Urodzona w 1919 r. w Stryju.
1991 – zmarł Julian Czerwiński – oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP „Iskra”, obrońca Helu, pisarz, tłumacz, publicysta, autor słownika biograficznego oficerów Polskiej Marynarki Wojennej z lat 1918–1947. Urodził się w 1914 r. w Podbereziu na Wołyniu.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 grudnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!