1926 – w Grodnie urodził się Paul Baran – wybitny amerykański informatyk polskiego i żydowskiego pochodzenia, znany jako „ojciec Internetu”.
Rodzina Baranów przeprowadziła się do Bostonu w 1928 roku. Przyszły twórca Internetu po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w RAND Corporation wykonującej zlecenia dla amerykańskiego lotnictwa. Jednym z projektów były m.in. cyfrowe sieci transmisji danych zdolne przetrwać ewentualną III wojnę światową. To właśnie Paul Baran opublikował w 1962 roku 12-tomową pracę będącą projektem takiej sieci.
Potem na zlecenie Departamentu Obrony USA spowodował podzielenie pierwszej sieci ARPANET na wojskowy MILINET i cywilny INTERNET. Paul Baran zmarł w 2011 r. w Palo Alto.
1831 – Powstanie Listopadowe: wygrana powstańców w bitwie pod Kiejdanami.
1832 – grupa polskich emigrantów (m. in. Józef Bem, Teodor Morawski, Ludwik Plater, Andrzej Plichta, Jan Nepomucen Umiński) założyła Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu.
1863 – Powstanie Styczniowe: zwycięstwo Rosjan w bitwie pod Brdowem.
1864 – urodził się Witold Jodko-Narkiewicz – polski działacz socjalistyczny, publicysta. Wspólnie z Władysławem Sikorskim był w roku 1908 organizatorem Związku Walki Czynnej we Lwowie. Był też w 1912 r. współzałożycielem, a następnie sekretarzem Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, organizacji politycznej skupiającej różnorodne partie i stronnictwa działające w Galicji, stojące na stanowisku, że niepodległość przynieść może tylko walka czynna. Jeden z czterech polskich delegatów, obok Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Władysława Grabskiego, którzy złożyli podpis pod Traktatem Wersalskim. Zmarł w 1924 r.
1901 – we Lwowie zmarł Izaak Mikołaj Isakowicz – polski duchowny, arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, społecznik, filantrop, pisarz, teolog, polski patriota. Bardzo zasłużony dla Lwowa i ludności tamtych terenów. Honorowy obywatel 9 miast, w tym Lwowa i Stanisławowa. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodzony w 1824 r. w Łyścu koło Stanisławowa.
1919 – uchwałą Sejmu dzień 3 Maja ogłoszono świętem narodowym.
1933 – w Krakowie zakończył się proces guwernantki Rity Gorgonowej – oskarżonej o zabójstwo 17-letniej córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby. Początkowo Gorgonowa została skazana na karę śmierci, którą potem zamieniono na 8 lat więzienia.
1938 – w Marcelówce na Wołyniu urodził się Czesław Kuriata – polski poeta, prozaik i autor utworów dla dzieci.
1963 – zmarł Franciszek Dindorf-Ankowicz – polski generał. Ukończył gimnazjum realne we Lwowie i studiował na Politechnice Lwowskiej. Czynnie działał w Drużynach Strzeleckich. W wojnie polsko-bolszewickiej i po jej zakończeniu dowodził 1 Syberyjskim Pułkiem Piechoty. Uczestnik wojny obronnej 1939 r. Urodzony w 1888 r. we Lwowie.
1968 – zmarł Wojciech Świętosławski – chemik i biofizyk polski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, której w latach 1928-1929 był rektorem, senator RP. Urodzony w 1881 r. w Kiryjówce na Wołyniu.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 kwietnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!