1925 – w Rzymie zmarł Jan Styka – polski malarz historyczny, batalistyczny i religijny ze Lwowa. Wraz z Wojciechem Kossakiem był współautorem Panoramy Racławickiej.
Urodził się w 1858 r. we Lwowie. Studiował m.in. pod kierunkiem Jana Matejki. Po studiach zamieszkał we Lwowie, gdzie miał pracownię. Do dziś istnieje we Lwowie piękna willa Jana Styki. Potem przebywał Kielcach, a w końcu wyjechał najpierw do Paryża, a potem do Włoch.
1597 – stracono Seweryna (Semena) Nalewajko – urodzonego w Husiatynie ukraińskiego atamana, przywódcę powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej. Został pokonany w 1596 r. przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Bitwie pod Łubniami (na uroczysku Ostry Kamień). Po tej bitwie został wzięty do niewoli na pobliskim uroczysku Sołonica.
Próbował uciekać, ale został schwytany i przewieziony do Warszawy, gdzie skazano go na karę śmierci. Kara została wykonana na Górze Szubienicznej, na której wzniesiono ponad 200 lat później Cytadelę Warszawską.
1764 – podpisanie układu rosyjsko-pruskiego o przymierzu. Miał on na celu zahamowanie reform w I Rzeczypospolitej.
1773 – w Warszawie zakończył obrady Sejm Rozbiorowy, w czasie którego zatwierdzono traktat podziałowy – I rozbiór Polski.
1831 – Powstanie Listopadowe: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Poryckiem.
1889 – w Tarnopolu urodził się Ludwik Ehrlich – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego. Po wojnie współpracował ze Stałym Trybunałem Rozjemczym w Hadze i Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Zmarł w 1968 r.
1925 – w Kowaliszkach (obecnie Litwa) urodził się Zygmunt Komorowski – polski afrykanista, socjolog, antropolog, poeta, żołnierz Armii Krajowej i następnie Ludowego Wojska Polskiego, ojciec prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w 1992 r.
1930 – we Lwowie urodził się Stanisław Russocki – polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł w 2002 r.
1940 – w Kownie urodził się Władysław Komar – polski lekkoatleta, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą, mistrz olimpijski z Monachium w 1972 r. Ponadto był aktorem i artystą estradowym. Zmarł w 1998 r.
1956 – skazany na dożywocie pilot myśliwski Stanisław Skalski został zrehabilitowany i uwolniony.
1984 – zmarł Władysław Liniarski – polski wojskowy, pułkownik, komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK, jeden z Żołnierzy Wyklętych, działacz podziemia antykomunistycznego, ofiara represji stalinowskich. W 1979 r. został członkiem Komitetu Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu. Urodzony w 1897 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 kwietnia
2 komentarzy
Pasek Fredro
11 kwietnia 2017 o 14:30Na obrazie Styka przedstawił Wernyhorę, który wieszczył potęgę Polski a upadek zdrajców jej sąsiadów
GG
11 kwietnia 2024 o 11:38Semen to raczej Szymon, a nie Seweryn