1962 – zmarł Walerian Czuma – generał, legionista, dowódca obrony Warszawy w 1939 r. Walczył pod Kaniowem i wspólnie z admirałem Kołczakiem przeciwko bolszewikom na Syberii.
Urodził się w 1890 r. W młodości wstąpił do polskich Drużyn Strzeleckich. W czasie I wojny dowodził batalionem Legionów, z którym w 1918 r. przebił się przez front na stronę rosyjską. Brał udział w Bitwie pod Kaniowem.
Wkrótce został polskim komendantem placu w Moskwie, zajmował się ewakuacją Polaków i rekrutacją do polskiego wojska. Od sierpnia 1918 r. organizował 5 Dywizję Strzelców Polskich, zwaną też Dywizją Syberyjską, która walczyła przeciwko bolszewikom wspólnie z wojskami admirała Aleksandra Kołczaka i Korpusem Czesko-Słowackim. W walkach z Armią Czerwoną dostał się do niewoli i był więziony w Krasnojarsku, Omsku i w moskiewskich Butyrkach. W 1922 r. został wymieniony na przebywających w polskiej niewoli sowieckich komisarzy i wrócił do kraju.
W okresie międzywojennym kontynuował służbę wojskową i działał w organizacjach społecznych, m.in. w Straży Mogił Polskich Bohaterów, która zainicjowała budowę Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1939 r. został szefem Straży Granicznej, a w Kampanii Wrześniowej dowodził obroną Warszawy. II wojnę przetrwał w niewoli niemieckiej. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.
1340 – zmarł Bolesław Jerzy II – książę halicko-wołyński. Urodzony ok. 1310 r.
1833 – zmarł książę Antoni Henryk Radziwiłł – polski polityk i kompozytor. Urodzony w 1775 r. w Wilnie.
1882 – w Delatynie urodził się Józef Rybak – generał dywizji Wojska Polskiego, wcześniej pułkownik Sztabu Generalnego Austro-Węgier. Odegrał ważną rolę w wojnie z bolszewikami w 1920 r. Był dowódcą Grupy Operacyjnej 3 Armii (kwiecień – lipiec) i szefem sztabu 4 Armii (lipiec – październik). 10 października 1920 r. został szefem delegacji Wojska Polskiego w Komisji Porozumiewawczej w Baranowiczach i Rozjemczej w Mińsku. Zmarł w 1953 r.
1925 – w Grodnie urodził się Jerzy Skalski – polski generał, polityk, sekretarz Komitetu Obrony Kraju, poseł PRL. W czasie wojny żołnierz AK. Zmarł w 2010 r.
1943 – Niemcy dokonali masowych egzekucji Żydów w gettach w Zbarażu, Trembowli i Skałacie.
1943 – w Nowym Jorku powstał Instytut im. Józefa Piłsudskiego, placówka naukowa gromadząca zbiory z okresu najnowszej historii Polski.
1946 – część dawnych Prus Wschodnich z Królewcem, przemianowana przez sowietów na Obwód Kaliningradzki, została formalnie przyłączona do ZSRR.
1950 – polski as myśliwski RAF z czasów wojny Stanisław Skalski (urodzony w 1915 r. w Kodymie – dziś Obwód Odesski) został skazany na karę śmierci w tzw. procesie kiblowym (odbywał się w celi). Wyrok zamieniono na dożywocie, a w 1956 r. Skalski został zrehabilitowany.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 7 kwietnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!